Rynek szuka dołka?
Strona podażowa ponownie wczoraj odniosła zwycięstwo. Kurs kontraktów terminowych rozpoczął sesję z 18-pkt luką spadkową z poziomu 2 177 pkt. Do godz. 11:15 trwała konsolidacja w przedziale 2 162 – 2 186 pkt, w trakcie której ustalono dzienne maksimum.
Jednak opublikowane gorsze od oczekiwań dane o zamówieniach w przemyśle w strefie euro we wrześniu (spadek o 6,4% m/m) przełożyły się na pogorszenie nastrojów. Kurs terminowy zniżkował o około 30 pkt do 2 147 pkt w niespełna 60 minut. Przez kolejne godziny handlu strona popytowa próbowała odrobić nieco strat, ale odbicie dwukrotnie zatrzymało się w okolicach 2 174 pkt. Przed godz. 15 rozpoczęła się ponowna dynamiczna fala spadkowa, która tym razem doprowadziła do ustanowienia nowego dziennego minimum na 2 144 pkt przed zamknięciem sesji. Na zakończeniu notowań FW20Z11 przyjęły wartość 2 151 pkt (-2%), a dzienny wolumen obrotu wyniósł jedynie 48,5 tys. sztuk. LOP w trakcie sesji była ujemnie skorelowana ze zmianami kursu, co staje się byczym argumentem, gdyż zapowiada powoli zakończenie spadków.
W trakcie wczorajszej sesji na wykresie świecowym pojawił się relatywnie niewielki czarny korpus poprzedzony luką spadkową, której kupujący nie zdołali w tracie sesji domknąć. Jednocześnie przełamane zostało wsparcie Fibonacciego w postaci 61,8% zniesienia fali wzrostowej, zapoczątkowanej 23 września. Wsparcie to przebiegało na 2 183 pkt. Strona podażowa konsekwentnie kieruje kurs FW20Z11 w okolice minimów z września, w czym pomaga jej RSI, który zdecydowanie zniżkuje. Oscylator ten dotarł do interesującego poziomu 33 pkt, gdzie znajduje się jego dolne ograniczenie dla dominującego rynku byka. Mimo, że od kilku miesięcy przewagę posiadają niedźwiedzie, to w trakcie ostatniej 3-miesięcznej konsolidacji RSI skutecznie bronił wartości 33 pkt. Ciekawe jest zatem, jak rynek odniesie się obecnie do tego poziomu. Jednak coraz gorzej wygląda sytuacja na wskazaniach ADX. Ten średnioterminowy oscylator jest już praktycznie o krok od wygenerowania sygnału sprzedaży, co zniwelowałoby pozytywną wymowę LOP oraz oscylatora
już RSI.