Rynki czekają na nowe impulsy. Aż do środy

Bez wciąż nowych pozytywnych informacji wątpliwości co do trwałości przyszłego ożywienia gospodarczego szybko powracają. A korzystnych impulsów brakuje w ostatnich dniach.

Rynki czekają na nowe impulsy. Aż do środy
Źródło zdjęć: © Open Finance

Wczoraj Europejskie rynki ugięły się pod presją podaży wywołanej słabszymi niż oczekiwano wstępnymi odczytami PMI dla sektora usług i przemysłu. Jednak nie mógł to być wystarczający powód do sprzedaży akcji - są to wszak tylko wstępne odczyty, nawet ci z inwestorów, którzy w swoich decyzjach opierają się na PMI, wolą zapewne poczekać na pełne dane, które zostaną opublikowane na początku marca. Po silnych zwyżkach z ostatnich tygodni i chyba aż nazbyt czytelnym dowodzie, że sprawa pomocy dla Grecji nie jest już w stanie wpłynąć na zachowania rynku w dłuższym niż kilka godzin terminie, inwestorzy potrzebują wciąż nowego paliwa, nowej motywacji do zakupów akcji. Im wyżej są indeksy (a w większości znajdowały się wczoraj rano na szczytach trendu) tym mocniejszy musi być impuls by skłonić inwestorów do zakupów, a odwieść od sprzedaży. Wczorajszy impuls, choć nie ma dużego kalibru, zadziałał odwrotnie.

Również na Wall Street inwestorzy pasowali. Zapowiedź reformy podatkowej dla korporacji (obniżka podatku dochodowego z 35 do 28 proc. za cenę rezygnacji z ulg) okazała się bodźcem zbyt słabym, lub zbyt skomplikowanym, ponieważ trzeba szybko przeliczyć, która korporacja zyska na obniżce stopy podatku, a która straci na likwidacji ulg. Wynik sesji można uznać za neutralny.

W Azji wyniki notowań były mieszane dziś rano, ale z przewagą spadków. Nikkei zyskał 0,4 proc. (nawet pomimo blisko 7-proc. spadku notowań Mazdy po informacji o planach zwiększenia zadłużenia i emisji akcji), ale już Kospi spadł o 1 proc. prowadzony przez producentów elektroniki, z Samsungiem na czele, po publikacji słabych wyników Hewlett Packard. Na pół godziny przed końcem notowań Hang Seng tracił 0,8 proc., Shanghai Composite rósł o 0,2 proc.

W Europie może nas czekać powtórka wczorajszych notowań. Publikowane dane (IFO - nastroje w niemieckim biznesie, indeks nastrojów we Włoszech i sprzedaż detaliczna w Polsce) mogą okazać się ponownie zbyt słabym impulsem do zmiany nastawienia inwestorów (chyba, że okażą się słabe - wówczas obawy łatwo wezmą górę nad nadziejami). Sądzę, że inwestorzy czekają obecnie na środową aukcję długu ECB i zastanawiają się jaką kwotą bank centralny tym razem wspomoże europejski system finansowy i jaka część tej pomocy jest już w cenach akcji. Warto przypomnieć, że to dzięki pomocy ECB udało się ustabilizować sytuację na europejskim rynku długi (poza Grecją rzecz jasna). Ale wczoraj rentowności obligacji Włoch i Portugalii ponownie poszły w górę. Rentowność portugalskich dwulatek skoczyła o 90 pkt bazowych, przekraczając 13,6 proc. Notowania portugalskich obligacji na pewno są w tej chwili jednym z czynników, które mogą decydować o nastrojach na rynkach akcji.

Emil Szweda
Open Finance

indeksyakcjeanaliza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)