Trwa ładowanie...
dman1cp
19-05-2015 16:35

Rynki krajów afrykańskich szansą dla polskich przedsiębiorców

Rynki krajów afrykańskich dają wiele możliwości współpracy dla polskich przedsiębiorców musimy jednak nadrobić zaległości w stosunku do tych państw, które wcześniej weszły na te rynki - ocenili we wtorek uczestnicy polsko-afrykańskiego forum gospodarczego w Warszawie.

dman1cp
dman1cp

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował podczas forum, że wartość eksportu towarów z Polski do Afryki wzrosła w ostatnim okresie o 30 proc. w 2013 r. i o 14,6 proc. w 2014 r. "Nadal zależy nam, by intensywnie zwiększać wymianę handlową z kontynentem afrykańskim. W relacjach z krajami Afryki dostrzegamy nowy model budowania wspólnego biznesu, opartego również na zaufaniu, zrozumieniu, poszukiwaniu jak najlepszych ambasadorów wzajemnych relacji. Nie chcemy tylko sprzedawać, ale także myśleć jak z waszego potencjału brać jak najwięcej do Europy" - podkreślił Piechociński.

Dodał, że perspektywy rozbudowy współpracy z krajami afrykańskim dotyczą przede wszystkim sektora rolno-spożywczego, budowlanego, wydobywczego, energetycznego, elektromaszynowego, farmaceutycznego oraz IT.

Wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk mówiła, że kraje Afryki dają wiele możliwości współpracy z przedsiębiorcami. "7 z 10 najszybciej rozwijających się państw na świecie to kraje, które są na kontynencie afrykańskim i te wzrosty są coraz większe i tych krajów, które dołączają na tą ścieżkę szybkiego wzrostu jest coraz więcej. To ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców i polskich inwestorów, ale również ogromna szansa dla wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych, które mogą być realizowane przez polskich i afrykańskich partnerów" - podkreśliła Kacperczyk.

Jej zdaniem ta współpraca nie może się ograniczać tylko do relacji biznesowych. "Mamy szczególną pozycję wśród krajów afrykańskich, bo Polska nie miała kolonii i jest gotowa dzielić się nie tylko ofertą biznesową, nie tylko sprzedawać swoje produkty, nie tylko realizować inwestycje, ale też dzielić naszą wiedzą związaną z pokojową transformacja ustrojową i tym, w jaki sposób dochodziliśmy do tego momentu w naszej gospodarce w naszym rozwoju społecznym, w którym teraz jesteśmy" - podkreśliła Kacperczyk.

dman1cp

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman powiedział, że polscy przedsiębiorcy szukają współpracy z krajami afrykańskimi w tych dziedzinach, w których mają doświadczenie krajowe albo europejskie. "Chodzi o taki branże jak budownictwo mieszkaniowe, przetwórstwo rolne, organizacja skupu, cały kompleks rolny, wyposażenia dla sił porządkowych, górnictwo. Czyli te dziedziny, w których Polscy przedsiębiorcy są mocni, a są one ważne dla szybko rozwijającej się Afryki" - wskazał Majman.

Zaznaczył, że we współpracy z krajami afrykańskimi poza efektami gospodarczymi "myślimy także w innych kategoriach". "Jedną z największych szans i spraw do załatwienia jest ściągnięcie do Polski większej liczby studentów z Afryki" - podkreślił Majman.

Wiceminister gospodarki Andrzej Dycha podkreślił, że największym problemem we współpracy z krajami afrykańskim są koszty wejścia na ten rynek. "Koszty funkcjonowania na rynkach afrykańskich nie są niskie. Trzeba ponieść duże koszty finansowe żeby zaistnieć na tym rynku. I tutaj widzę rolę państwa, jako takiego elementu obniżającego koszty wejścia na rynki afrykańskie" - podkreślił.

Dodał, że ogromnym obszarem gdzie Polska i kraje afrykańskie mogą poszukać wzajemnych korzyści jest budowa otoczenia prawnego. "Chcemy, aby polscy przedsiębiorcy mieli mniejsze koszty związane z cłami, ale także z opłatami pozacelnymi np. z uzyskaniem różnych certyfikatów" - powiedział. Wskazał, że chodzi też o to, aby produkty dopuszczone na rynek UE nie musiały być ponownie certyfikowane przy wprowadzeniu ich na rynki krajów afrykańskich. "Obecnie pracujemy nad umowami z RPA i Nigerią mam nadzieje, że w tym roku te umowy wejdą w życie" - poinformował Dycha.

dman1cp

Prezes Banku Gospodarka Krajowego Dariusz Kacprzyk wskazał, że nasz kraj nie jest pierwszym, który zainteresował się Afryką. "Ta świadomość powinna na nas działać mobilizująco do tego żebyśmy próbowali nadrobić pewne jednak zaległości w stosunku do tych, którzy byli tam przed nami" - podkreślił.

W Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego krajów afrykańskich akredytowanych w Polsce, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji rządowych, przedsiębiorcy, a także organizacji pozarządowe.

dman1cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dman1cp