Rynkowy marazm

Wrześniowa seria kontraktów terminowych rozpoczęła środowe zmagania z poziomu 2 083 pkt, 7 pkt poniżej poprzedniego zamknięcia. Początek handlu nie układał się po myśli kupujących. Inicjatywa należała do przeciwnej strony rynku, która sprowadziła kurs FW20U12 do dziennego minimum na poziomie 2 071 pkt.

Rynkowy marazm
Źródło zdjęć: © BM BPH

26.07.2012 08:23

Poranny, kiepski odczyt Ifo za Odrą powinien wesprzeć niedźwiedzie nastroje ale sytuację na rynkach całkowicie zmieniła wypowiedź Ewalda Nowotnego z EBC, który potwierdził możliwość nadania licencji bankowej funduszowi pomocowemu ESM. Rodzimy rynek terminowy skorzystał z poprawy nastrojów na parkietach zagranicznych i na fali udanego początku handlu za oceanem kurs wrześniowej serii osiągnął przed godz. 16:00 pułap 2 111 pkt, który wyznaczył dzienne maksimum. Końcówka kwotowań przyniosła cofnięcie i ostatni kurs dnia wypadł na poziomie 2 092 pkt (+0,10%). Sesyjny wolumen obrotu ukształtował się na poziomie ledwie 25,9 tys. kontraktów. LOP na koniec dnia wzrósł do poziomu 85,1 tys. pozycji.

Obraz
© Wykres indeksu WIG20

Chociaż strona popytowa nie oddała pola przeciwnikom to skromny dorobek wczorajszych zmagań potwierdza słabość obozu kupujących.
Wyrysowana na wykresie serii kontynuacyjnej biała szpulka wpisuje się w niemrawe nastroje rynkowe, co dodatkowo potwierdza niska aktywność na parkiecie. Byki kolejny raz z rzędy podjęły próbę ataku na opór w postaci połowy poniedziałkowego korpusu i drugi dzień z rzędu okolice 2 100 pkt, dodatkowo wzmocnione przez przebiegający w tych okolicach poziom zniesienia Fibonacciego, okazały się zbyt mocną barierą. Dopóki więc popyt nie pokona tych poziomów – a wiarygodny ruch potwierdzający zapał byków powinien doprowadzić do szybkiego zanegowania ostatniego, czarnego korpusu – psychologiczna przewaga należy do strony podażowej. Szybkie oscylatory kontynuują ruch w ślad za kursem rynkowym. Średnioterminowy ADX zdaje się konsekwentnie zmierzać do granicznego poziomu 20 pkt, co potencjalnie może zdynamizować rynkowe manewry.

Opór: 2100, 2127, 2147
Wsparcie: 2070, 2063, 2024

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)