Trwa ładowanie...
dymodp3

Ryzykowne jest opieranie finansowania deficytu budżetowego na prywatyzacji

Ryzykowne jest opieranie prawie połowy finansowania deficytu na przychodach z prywatyzacji, ich niezrealizowanie może oznaczać ryzyko przekroczenia 55 proc. w relacji długu publicznego do PKB, a deficyt działałby bardzo proinflacyjnie.

Share
dymodp3

Ryzykowne jest opieranie prawie połowy finansowania deficytu na przychodach z prywatyzacji, ich niezrealizowanie może oznaczać ryzyko przekroczenia 55 proc. w relacji długu publicznego do PKB, a deficyt działałby bardzo proinflacyjnie - uważa prof. Marian Noga, członek RPP.

"Bardzo ryzykowne jest opieranie niemal połowy finansowania deficytu na dużych wpływach z prywatyzacji. (...) Gdyby nie udało się osiągnąć planowanych wpływów z prywatyzacji, to byłoby ryzyko przekroczenia przez dług publiczny 55 proc. PKB. A deficyt działałby bardzo proinflacyjnie" - powiedział Noga "Gazecie Prawnej".

"Według mnie niedoszacowane są za to wpływy z dywidend. Podejście rządu jest tu zbyt zachowawcze, bo jest szansa, że dywidendy będą znacznie wyższe niż zapisane 4 mld zł" - dodał.

Rząd we wtorek przyjął wstępnie projekt ustawy budżetowej na 2010 rok, w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów, zakładający deficyt budżetu państwa na poziomie 52,2 mld zł. Według projektu dochody wyniosą 245.500,784 mln zł, wydatki 297.715,0 mln zł.

dymodp3

Podziel się opinią

Share
dymodp3
dymodp3