Rząd Niemiec przyjął plan ratunkowy dla systemu finansowego (aktl.)

(dochodzi oświadczenie kanclerz Angeli Merkel)


13.10.Berlin (PAP) - Rząd Niemiec przyjął w poniedziałek plan ratunkowy dla systemu finansowego, zakładający...

(dochodzi oświadczenie kanclerz Angeli Merkel)

13.10.Berlin (PAP) - Rząd Niemiec przyjął w poniedziałek plan ratunkowy dla systemu finansowego, zakładający udzielenie poręczeń dla banków na sumę 400 miliardów euro.

Dodatkowo kwota 70 miliardów euro - a w wyjątkowej sytuacji maksymalnie 80 miliardów - przeznaczona zostanie na bezpośrednie wsparcie banków i instytucji ubezpieczeniowych, które popadną w poważne tarapaty w związku z kryzysem na rynkach finansowych.

Na zabezpieczenie strat związanych z wdrażaniem propozycji przewidziano 20 miliardów euro.

W sumie plan opiewa na pół biliona euro. To największy tego typu pakiet w powojennej historii Niemiec.

"Przyjęliśmy dziś plan będący podwaliną pod nową konstytucję rynku finansowego" - oświadczyła kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.

Podkreśliła, że podejmując próbę stabilizacji systemu finansowego, jej rząd działa "w interesie obywateli, a nie w interesie banków". "System finansowy odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu gospodarki finansowej, wzroście gospodarczym oraz wzroście zatrudnienia" - powiedziała Merkel.

Celem planu ratunkowego jest przede wszystkim odbudowa zaufania do rynku finansowego. "Rząd interweniuje, by nie powtórzyło się to, co obecnie przeżywamy. Tym samym tworzymy struktury ludzkiej gospodarki rynkowej" - dodała.

Według Merkel w piątek obie izby niemieckiego parlamentu mają uchwalić w trybie pilnym ustawę wprowadzającą w życie propozycje rządu. Ustawa będzie obowiązywać do końca 2009 roku.

Przewidziane w planie rządowe poręczenia udzielane będą z powołanego funduszu stabilizacji rynków finansowych. Obejmą one krótkoterminowe kredyty, których banki udzielają sobie wzajemnie.

Ryzyko strat dla budżetu na wypadek konieczności wywiązania się z udzielonych gwarancji rząd oszacował na 5 procent wartości funduszu (20 miliardów euro).

Z projektu ustawy, którego fragmenty przytacza agencja dpa, wynika, że zagrożona bankructwem instytucja finansowa, która otrzyma bezpośrednią pomoc państwa, będzie musiała zobowiązać się do "solidnego i rzetelnego działania". W praktyce może to oznaczać np. ustalenie pułapu premii i odpraw dla menedżerów albo wpływ ministra finansów na politykę kredytową.

Szef niemieckiego resortu finansów Peer Steinbrueck przyznał, że w związku z przyjęciem planu pod znakiem zapytania stoi cel zrównoważenia budżetu państwa w 2011 roku. "Nie tracimy z oczu naszego celu, choć jego osiągnięcie może potrwać nieco dłużej" - powiedział Steinbrueck w rozmowie z dziennikiem "Bild".

Także według Merkel jest mało prawdopodobne, by ustawa budżetowa na 2011 roku nie przewidywała nowych zadłużeń.

Niemiecka kanclerz ponownie zaapelowała w poniedziałek o reformę międzynarodowych reguł funkcjonowania systemów finansowych. "Musimy razem, jako wspólnota międzynarodowa, wyciągnąć właściwe konsekwencje z obecnej sytuacji" - powiedziała.

Według Merkel konieczne byłoby m.in. wzmocnienie roli Międzynarodowego Funduszu Walutowego w zakresie nadzoru nad instytucjami finansowymi, poprawa standardów pracy agencji ratingowych, większa przejrzystość i lepsze zabezpieczenie związanych z ryzykiem produktów finansowym w kapitale własnym banków. (PAP)

awi/ mc/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdapomoc

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)