Trwa ładowanie...
d2x4sx7

Rząd Niemiec przyjął plan ratunkowy dla systemu finansowego (aktl.)

(dochodzi oświadczenie kanclerz Angeli Merkel)

13.10.Berlin (PAP) - Rząd Niemiec przyjął w poniedziałek plan ratunkowy dla systemu finansowego, zakładający...

Share
d2x4sx7

(dochodzi oświadczenie kanclerz Angeli Merkel)

13.10.Berlin (PAP) - Rząd Niemiec przyjął w poniedziałek plan ratunkowy dla systemu finansowego, zakładający udzielenie poręczeń dla banków na sumę 400 miliardów euro.

Dodatkowo kwota 70 miliardów euro - a w wyjątkowej sytuacji maksymalnie 80 miliardów - przeznaczona zostanie na bezpośrednie wsparcie banków i instytucji ubezpieczeniowych, które popadną w poważne tarapaty w związku z kryzysem na rynkach finansowych.

d2x4sx7

Na zabezpieczenie strat związanych z wdrażaniem propozycji przewidziano 20 miliardów euro.

W sumie plan opiewa na pół biliona euro. To największy tego typu pakiet w powojennej historii Niemiec.

"Przyjęliśmy dziś plan będący podwaliną pod nową konstytucję rynku finansowego" - oświadczyła kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.

Podkreśliła, że podejmując próbę stabilizacji systemu finansowego, jej rząd działa "w interesie obywateli, a nie w interesie banków". "System finansowy odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu gospodarki finansowej, wzroście gospodarczym oraz wzroście zatrudnienia" - powiedziała Merkel.

d2x4sx7

Celem planu ratunkowego jest przede wszystkim odbudowa zaufania do rynku finansowego. "Rząd interweniuje, by nie powtórzyło się to, co obecnie przeżywamy. Tym samym tworzymy struktury ludzkiej gospodarki rynkowej" - dodała.

Według Merkel w piątek obie izby niemieckiego parlamentu mają uchwalić w trybie pilnym ustawę wprowadzającą w życie propozycje rządu. Ustawa będzie obowiązywać do końca 2009 roku.

Przewidziane w planie rządowe poręczenia udzielane będą z powołanego funduszu stabilizacji rynków finansowych. Obejmą one krótkoterminowe kredyty, których banki udzielają sobie wzajemnie.

Ryzyko strat dla budżetu na wypadek konieczności wywiązania się z udzielonych gwarancji rząd oszacował na 5 procent wartości funduszu (20 miliardów euro).

d2x4sx7

Z projektu ustawy, którego fragmenty przytacza agencja dpa, wynika, że zagrożona bankructwem instytucja finansowa, która otrzyma bezpośrednią pomoc państwa, będzie musiała zobowiązać się do "solidnego i rzetelnego działania". W praktyce może to oznaczać np. ustalenie pułapu premii i odpraw dla menedżerów albo wpływ ministra finansów na politykę kredytową.

Szef niemieckiego resortu finansów Peer Steinbrueck przyznał, że w związku z przyjęciem planu pod znakiem zapytania stoi cel zrównoważenia budżetu państwa w 2011 roku. "Nie tracimy z oczu naszego celu, choć jego osiągnięcie może potrwać nieco dłużej" - powiedział Steinbrueck w rozmowie z dziennikiem "Bild".

Także według Merkel jest mało prawdopodobne, by ustawa budżetowa na 2011 roku nie przewidywała nowych zadłużeń.

Niemiecka kanclerz ponownie zaapelowała w poniedziałek o reformę międzynarodowych reguł funkcjonowania systemów finansowych. "Musimy razem, jako wspólnota międzynarodowa, wyciągnąć właściwe konsekwencje z obecnej sytuacji" - powiedziała.

Według Merkel konieczne byłoby m.in. wzmocnienie roli Międzynarodowego Funduszu Walutowego w zakresie nadzoru nad instytucjami finansowymi, poprawa standardów pracy agencji ratingowych, większa przejrzystość i lepsze zabezpieczenie związanych z ryzykiem produktów finansowym w kapitale własnym banków. (PAP)

awi/ mc/ asa/

d2x4sx7

Podziel się opinią

Share
d2x4sx7
d2x4sx7