Rząd o zmianie przepisów ws. pracowniczych programach emerytalnych
Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Dostosowują one polskie przepisy do unijnej dyrektywy ws. działalności pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad tymi instytucjami.
Zdaniem Komisji Europejskiej, w polskim prawie brak jest ram prawnych do tworzenia pracowniczych programów emerytalnych w rozumieniu dyrektywy UE nr 41 z 2003 r.
Pracownicze programy emerytalne są formą grupowego, systematycznego oszczędzania na emeryturę. Funkcjonują w ramach tzw. trzeciego, czyli dobrowolnego filara emerytalnego. Odprowadzane do nich składki pochodzą częściowo od pracowników, a częściowo wpłacane są przez ich pracodawców.
Po nowelizacji pracownicze fundusze emerytalne będą mogły przyjmować składki opłacane przez zagranicznych pracodawców będących założycielami lub akcjonariuszami pracowniczych towarzystw emerytalnych funkcjonujących w innych krajach UE.
Zostaną też określone warunki zarządzania składkami wnoszonymi do pracowniczych funduszy emerytalnych przez pracodawców mających siedzibę w innym niż Polska państwie członkowskim UE, w którym świadczenie z pracowniczego programu emerytalnego jest gwarantowane przez pracodawcę.
Do ustawy zostaną wprowadzone definicje "pracownika zagranicznego", "ryzyka o charakterze ubezpieczeniowym" oraz "zakładu ubezpieczeń na życie".
Zostanie dodany przepis wskazujący, że pracodawca zagraniczny jest zobowiązany do regularnego opłacania składek na pokrycie całości lub części ryzyk o charakterze ubezpieczeniowym lub gwarancji wyników inwestycyjnych i określonego poziomu świadczeń. Mają one wynikać z umowy zawartej przez tego pracodawcę z zakładem ubezpieczeń na życie.
Pracownicy fundusz emerytalny będzie mógł wybrać zakład ubezpieczeń na życie, do którego będzie przekazywał składki pracowników zagranicznych.
Nowe przepisy będą określały sytuacje, w których organ nadzoru będzie mógł nakazać funduszowi zmianę zakładu ubezpieczeń na życie, np. w przypadku, gdy pogarszająca się sytuacja zagraża realizacji zobowiązań finansowych wynikających z umowy.
Według danych Komisji Nadzoru Finansowego do pracowniczych programów emerytalnych należy w Polsce niewiele ponad 300 tys. osób. Zaoszczędzone przez nie składki to łącznie nieco ponad 800 mln zł. W rejestrze pracowniczych programów emerytalnych na koniec 2008 r. wpisanych było 1078 programów prowadzonych przez 1112 pracodawców.