Trwa ładowanie...
d2gwpc8
14-02-2017 13:56

Rząd podjął uchwałę w sprawie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Warszawa, 14.02.2017 (ISBnews) - Rząd przyjął projekt uchwały w sprawie przyjęcia "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)". Strategia zakłada m.in. wydatki inwestycyjne na poziomie ponad 2 bln zł do roku 2020. 

d2gwpc8
d2gwpc8

"Dzisiaj mamy prawie rocznice, gdyż 16 lutego ub. r. przyjmowaliśmy plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, a dzisiaj przyjęliśmy strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Najważniejsze, że jest to dokument który pozwoli nam skutecznie wdrażać strategię" - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

"Przewidzieliśmy wykorzystanie około 1,5 bln zł do roku 2020 ze środków publicznych i chcemy zmobilizować ponad 600 mln zł środków z sektora prywatnego na realizację tych działań. W sumie do roku 2020 chcemy wydać ponad 2 bln zł na wydatki pro-rozwojowe" - dodał Kwieciński.

Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, inwestycje, które w ramach pierwszego, drugiego i trzeciego filaru strategii, czyli kapitału dla rozwoju, już są 'rozkręcane'. One sięgną w ciągu tych kilku lat zdecydowanie powyżej 1 bln zł - tak, jak zapowiadaliśmy. Już w tym roku uruchomienie planu Junckera, czego nawet nie zakładaliśmy tak intensywnie jeszcze rok temu - na poziomie 13 mld zł, uruchomienie programów PPP, środków UE, to ogromna zasługa ministra Kwiecińskiego i zespołu ministrów" - podkreślał Morawiecki podczas konferencji.

Kwieciński dodał, że w ramach strategii zaplanowano realizację 185 projektów strategicznych i projektów flagowych. "Realizację tej strategii opisują 72 wskaźniki, a w sumie mamy 705 działań, które będą realizowane przez różne instytucje" - dodał.

d2gwpc8

W Strategii zaplanowanych zostało szereg projektów (tzw. flagowych), w efekcie których powstaną produkty lub usługi istotne dla dalszego rozwoju gospodarki.

"Na przykład w ramach programu Elektromobilność zakłada się produkcję pojazdów o napędzie elektrycznym oraz rozwój infrastruktury niezbędnej dla tego typu pojazdów, co m.in. pozwoli na rozwój ekologicznego transportu publicznego w polskich miastach (projekty: E-bus i Samochód elektryczny)" - czytamy w komunikacie.

Resort rozwoju podkreślił w komunikacie, że wśród projektów strategicznych w zakresie legislacji i otoczenia prawnego przedsiębiorstw, przygotowany został pakiet 100 zmian dla firm, którego duża część już weszła w życie. Kluczowe znaczenie w obszarze prawa gospodarczego ma Pakiet Konstytucja Biznesu,której rdzeniem jest projekt ustawy Prawo przedsiębiorców. Towarzyszą mu propozycje zmian w innych ustawach, ułatwiające funkcjonowanie firmom, nie tylko nowo powstającym, ale też posiadającym doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej.

"Ważnym elementem działań jest zwiększenie efektywności oraz uproszczenia w dostępie do funduszy unijnych (projekt Efektywne fundusze), które pozwolą na dalsze przyspieszenie w wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej. Całkowita wartość przedsięwzięć realizowanych w całym kraju z unijnym wsparciem sięga już 120 mld zł. Nowe rozwiązania przełożą się na przyspieszenie inwestowania pieniędzy, a w konsekwencji na wzrost gospodarczy" - czytamy dalej.

d2gwpc8

Kluczowym rozwiązaniem mającym zapewnić lepszą koordynację działań w zakresie wspierania inwestycji rozwojowych (np. PARP, ARP, PAIiIZ, KUKE czy BGK)
jest powołanie Polskiego Funduszu Rozwoju. Grupa PFR uczestniczy w realizacji kluczowych projektów rozwojowych (Program Start in Poland, Program Ekspansji Międzynarodowej Polskich Przedsiębiorstw, Program Gwarancji dla MŚP, Program Rozwoju Kapitału, Program Mieszkanie+, Program Elektromobilności).

Projekty strategiczne dotyczą także sfery społecznej. Jednym z nich jest projekt Polityka rodzinna i opieka nad dziećmi, mający na celu wspieranie rodzin z dziećmi. Projekty Zdrowa mama oraz Za życiem mają na celu podniesienie poczucia bezpieczeństwa i jakości opieki zdrowotnej dla kobiet w ciąży oraz matek i dzieci w pierwszym okresie życia oraz wsparcia rodzin z osobą niepełnosprawną, w tym z dzieckiem niepełnosprawnym.

"Na wszystkie te programy społeczne, które w zeszłym roku wydaliśmy 40 mld zł więcej niż nasi poprzednicy, a w tym roku 50 mld zł, a w ślad za redukcją wieku emerytalnego będzie to 60 mld zł więcej niż nasi poprzednicy, to wszystko musi się zmieścić w ramach programu uszczelniania i profesjonalizowania naszej obsługi podatkowej" - powiedział Morawecki podczas konferencji.

d2gwpc8

"Zobaczymy za 6 czy 9 miesięcy czy te wielkie wielomiliardowego programy społeczne i rozwojowe, gospodarcze będą zaobsorbowane w ramach budżetu w ramach deficytu budżetowego jaki obiecywaliśmy" - dodał wicepremier.

Zakładane efekty Strategii to m.in. wzrost zamożności Polaków oraz zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym - to kluczowe cele, jaka stawia sobie rząd do 2020 r.

"Najważniejszym zakładanym rezultatem będzie zwiększenie przeciętnego dochodu gospodarstw domowych do 76-80% średniej UE do roku 2020, a do roku 2030 zbliżenie do poziomu średniej UE, przy jednoczesnym dążeniu do zmniejszania dysproporcji w dochodach między poszczególnymi regionami. Odsetek osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym zmaleje do 20% w 2020 r. (17% w 2030 r.) Założeniem jest także wzrost PKB na mieszkańca Polski do poziomu 75-78% średniej unijnej w 2020 r. (95% w 2030 r.)" - podano w komunikacie.

Zapewnieniu wysokiego i trwałego tempa wzrostu służyć będzie realizacja takich wskaźników, jak m.in.:
- wzrost inwestycji do poziomu 25% PKB,
- wzrost udziału nakładów na B+R do poziomu 1,7% PKB,
- średnioroczne tempo wzrostu wartości eksportu towarów 7,2%,
- udział eksportu wyrobów wysokiej techniki w eksporcie ogółem 10%, podano także.

(ISBnews)

d2gwpc8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gwpc8