Rząd przyjął harmonogram działań dla energetyki atomowej.

Minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że budowa polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2016 roku, a zakończy cztery lata później.

Rząd przyjął harmonogram działań dla energetyki atomowej.
Źródło zdjęć: © AFP

Pod koniec 2020 roku pierwsza polska elektrownia jądrowa powinna rozpocząć swoją pracę - powiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Przyjęty na wtorkowym posiedzeniu rządu harmonogram dla energetyki jądrowej zakłada, że najpóźniej pod koniec 2013 roku zostanie zawarty kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, a sama budowa rozpocznie się w styczniu 2016 roku.

_ Ramowy harmonogram dla energetyki jądrowej to jest efekt pracy pełnomocnika, który pracuje pod nadzorem ministra gospodarki wicepremiera Pawlaka _ - podkreślił Donald Tusk.

Dokument przygotowała pełnomocnik rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska. Pierwszy blok elektrowni jądrowej w Polsce ma powstać w 2020 roku; po roku-dwóch ma zostać oddany do użytku drugi. Jak mówiła w czerwcu Trojanowska, na tym polski program atomowy nie skończy się.

Jak wyjaśnił obecny na konferencji wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, harmonogram przewiduje cztery etapy prac. _ W pierwszym etapie (do końca 2010 roku - PAP) planujemy przygotowanie programu energetyki jądrowej i całego systemu regulacji, a po stronie inwestora w tym czasie przeprowadzenie odpowiednich analiz przedinwestycyjnych, a także perspektyw rozwoju energetyki jądrowej _ - powiedział Pawlak.

Wyjaśnił, że w drugim etapie, tj. w latach 2011-2013 r., powinien zostać zawarty kontrakt na budowę elektrowni jądrowej "po dokonaniu wyboru spośród wiodących technologii". W etapie trzecim, w latach 2014-2015 będzie przygotowany projekt techniczny i uzyskane wszystkich pozwoleń. _ A w czwartym etapie, od 2016 do 2020 nastąpi budowa elektrowni jądrowej _ - podsumował wicepremier. Dodał, że harmonogram zostanie umieszczony na stronach internetowych ministerstwa gospodarki.

Jak wcześniej poinformował PAP resort gospodarki, harmonogram działań dla energetyki jądrowej przewiduje, że do końca przyszłego roku rząd ma przyjąć Program polskiej energetyki jądrowej. Będzie on stanowić kompleksową podstawę działań związanych z wdrożeniem energetyki jądrowej.

W tym czasie powinno też nastąpić dostosowanie przepisów polskiego prawa umożliwiających budowę i funkcjonowanie energetyki jądrowej oraz związanej z tym infrastruktury. Ponadto w programie znajdą się: informacje nt. kosztów wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni jądrowej, informacje dot. najlepszej lokalizacji dla siłowni i składowania odpadów oraz program szkolenia kadr oraz budowy zaplecza naukowo-badawczego. Instytucją nadzorującą polską energetykę jądrową będzie Państwowa Agencja Atomistyki. Pracom nad Programem polskiej energetyki jądrowej będzie towarzyszyć kampania informacyjna i edukacyjna, którą przeprowadzi Ministerstwo Gospodarki.

Do końca 2010 roku zaplanowano również utworzenie konsorcjum dla budowy pierwszej elektrowni. Za realizację inwestycji jest odpowiedzialna Polska Grupa Energetyczna. Spółka ma mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które wybuduje i będzie eksploatować elektrownie atomowe w Polsce.

Pod koniec czerwca wiceprezes PGE Wojciech Topolnicki powiedział PAP, że grupa ma zamiar wybudować dwie elektrownie atomowe o łącznej mocy 6000 MW, każda ma mieć co najmniej dwa reaktory. Zapowiedział też, że do końca przyszłego roku PGE będzie nie tylko wiedzieć, gdzie powstaną elektrownie, ale także będzie mieć już zbudowane konsorcjum.

Rządowy harmonogram daje PGE czas od stycznia 2011 roku do końca 2013 roku na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni, określenie źródła finansowania inwestycji oraz wybór technologii i wyłonienie jej dostawcy. W tym też czasie będą trwać poszukiwania uranu w Polsce.

Na zaprojektowanie elektrowni i uzyskanie niezbędnych pozwoleń ministerstwo gospodarki przewidziało czas od stycznia 2014 roku do końca 2015 roku. "Zakłada się, że zostanie rozpoczęta budowa składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych. Kontynuowana będzie kampania informacyjno-edukacyjna" - czytamy w informacji resortu.

Rozwój energetyki jądrowej jest elementem rządowego programu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Flagowym przedsięwzięciem tego programu jest budowa terminalu LNG w Świnoujściu, który ma być otwarty w czerwcu 2014 roku i przyjmować do 5 mld m sześć skroplonego gazu LNG rocznie.

Rządowy program zakłada też rozbudowę magazynów gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw, a także budowę tzw. interkonektorów z systemami gazowymi naszych sąsiadów m.in. z Niemcami w Lasowie.

Źródło artykułu:PAP
atomenergia jądrowaenergia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)