Rząd przyjął nowelizację ustawy o budownictwie mieszkaniowym

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. "Nowe przepisy umożliwiają reaktywację społecznego budownictwa pod wynajem" - podkreślono w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu po posiedzeniu rządu.

09.06.2015 16:25

Jak poinformował CIR, zmiany legislacyjne zawarte w projekcie nowelizacji określają podstawy prawne, które umożliwią rozpoczęcie już w 2015 r. realizacji rządowego programu finansowania społecznego budownictwa czynszowego, w ramach polityki mieszkaniowej państwa. Będą temu służyć preferencyjne kredyty i gwarancje nabycia emisji obligacji udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
. Źródłem finansowania jest Fundusz Dopłat.

"Przewiduje się, że finansowanie zwrotne będzie udzielane przez BGK towarzystwom budownictwa społecznego, spółdzielniom mieszkaniowym oraz spółkom gminnym. Ocenia się, że w ciągu 10 lat powstanie co najmniej 30 tysięcy nowych mieszkań wybudowanych dzięki preferencyjnej akcji kredytowej BGK" - wskazano w komunikacie.

Źródłem finansowania ma być Fundusz Dopłat. W całym okresie realizacji nowego programu z budżetu państwa na zasilenie tego Funduszu (przeznaczonego na dopłaty dla BGK PAP) zostanie przeznaczone 751,9 mln zł. Pozwoli to na udzielenie kredytów w łącznej kwocie ponad 4 mld zł.

Beneficjentami programu mają być ludzie młodzi oraz rodziny z dziećmi, osiągające raczej niskie i umiarkowane dochody. Osoby te bardzo często przekraczają kryteria dochodowe, które decydują o ubieganiu się o lokal komunalny (zbyt wysokie zarobki)
, a jednocześnie zarabiają zbyt mało, by ubiegać się o kredyt na zakup mieszkania.

Jak zaznaczono w komunikacie oczekuje się, że przyjęte rozwiązania pomogą rozwiązać problem dostępności mieszkań dla grupy słabiej zarabiających, dla których barierą są wysokie koszty kredytów, nawet z wykorzystaniem warunków oferowanych przez program "Mieszkanie dla Młodych".

Jedna ze zmian zapisana w projekcie noweli dotyczy określenia maksymalnej wysokości dochodów gospodarstwa domowego, która uprawnia do ubiegania się o najem lokalu.

Przyjmuje się, że średni miesięczny dochód gospodarstwa w roku poprzedzającym nie może przekroczyć: 80 proc. w jednoosobowym gospodarstwie domowym, 120 proc. w gospodarstwie dwuosobowym, 165 proc. gospodarstwie trzyosobowym, 200 proc. w 4-osobowym, 200 proc. w gospodarstwie większym niż 4-osobowe, powiększone o 40 proc. na każdą następną osobę w tym gospodarstwie. Podstawą będzie ostatnio ogłoszone przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny.

Najemca mieszkania będzie co dwa lata składać wynajmującemu lokal deklarację o miesięcznym dochodzie w roku poprzednim. Projekt zakłada, że lokale wybudowane przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego nie mogą być wyodrębniano na własność.

W projekcie określono również maksymalną wysokość czynszu, jaką będą płacić lokatorzy nowych mieszkań pod wynajem, np. dla lokali wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego limit ten ustalono na poziomie 5 proc. wartości odtworzeniowej. "Oznacza to, że czynsz w tych lokalach będzie niższy niż stawki na rynku komercyjnym" - wskazano w komunikacie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)