Trwa ładowanie...
d36ox0d
upadłość

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego, zakładający umożliwienie przedsiębiorcom - dłużnikom złożenie w sądzie wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych w postępowaniu o ogłoszenie upadłości - podało we wtorek CIR.

Share
d36ox0d

Jak podkreśliło w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, przygotowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2012 r. TK orzekł, że wyłączenie możliwości zwolnienia dłużnika z opłaty sądowej narusza konstytucyjne prawo do sądu. Trybunał podkreślił w swoim orzeczeniu, że to sąd w każdym przypadku powinien ocenić, czy dłużnik jest w stanie ponieść koszty sądowe i to sąd powinien decydować o ewentualnym zwolnieniu dłużnika z ponoszenia tych kosztów.

Jak podało CIR, wejście w życie tej regulacji będzie oznaczać, że w postępowaniu upadłościowym zarówno w stosunku do dłużników prowadzących działalność gospodarczą, jak i dłużników nieprowadzących działalności będą stosowane ogólne zasady zwalniania z kosztów sądowych. Obecne zasady te mają zastosowanie jedynie do dłużników - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli tylko takie osoby można zwolnić z kosztów sądowych, a firmy już nie - podkreśliło CIR.

Projekt nowelizacji trafi teraz do Sejmu.

d36ox0d

Podziel się opinią

Share
d36ox0d
d36ox0d