Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o obowiązkowych zapasach paliw - CIR

14.01. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego - podało Centrum Informacyjne Rządu w...

14.01. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie prasowym.

"Potrzeba nowelizacji +ustawy o zapasach+ wynika z konieczności wdrożenia dyrektywy 2009/119/WE, nakładającej na państwa członkowskie obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej lub produktów ropopochodnych" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

W komunikacie podano, że przyjęte rozwiązania mają poprawić konkurencyjność polskiego sektora naftowego przez zmianę podziału obciążeń, związanych z funkcjonowaniem systemu zapasów, między sektorem naftowym oraz organami publicznymi.

"Koszt funkcjonowania systemu nadal będzie obciążał podmioty sektora naftowego, jednak większą niż obecnie część obowiązków związanych z organizacją systemu zapasów interwencyjnych przejmie organ publiczny - Agencja Rezerw Materiałowych. Przyczyni się to do obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze naftowym, ułatwi wejście na rynek nowym przedsiębiorcom i wzmocni konkurencję na krajowym rynku paliwowym" - napisano.

Z komunikatu wynika, że z powodu zmiany sposobu obliczania ilości zapasów interwencyjnych ich wymagana ilość obniży się szacunkowo o ok. 320 tys. ton ekwiwalentu ropy naftowej. Zwiększy się udział zapasów utrzymywanych przez Agencję Rezerw Materiałowych (ARM) w całości zapasów interwencyjnych.

Projekt nowelizacji przewiduje też nałożenie na Agencję Rezerw Materiałowych obowiązku tworzenia i utrzymywania "zapasów agencyjnych" (finansowanych przez firmy tzw. opłatą zapasową) i wprowadzenia w ramach "zapasów agencyjnych" możliwości utworzenia "zapasów specjalnych".

"Przejęcie części zobowiązań dotyczących tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych przez Agencję, wpłynie pozytywnie na bilanse spółek naftowych. Chodzi o to, że obniżenie w pierwszym okresie o 10 proc., a do końca 2017 r. o 30 proc., wielkości utrzymywanych przez przedsiębiorców zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw - z wyłączeniem gazu płynnego (LPG) - zmieni podział obowiązków związanych z funkcjonowaniem systemu zapasów między sektorem naftowym a organami publicznymi" - napisano.

Szacowana wartość 10 proc. zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw wynosi ok. 1,483 mld zł. CIR podało, że przedsiębiorcy zyskają ok. 60 mln zł rocznie z tytułu nieponoszenia kosztów utrzymania części zapasów.

"Od 2015 do 2017 r. wielkość zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw utrzymywanych przez producentów i handlowców zmniejszy się z 76 do 53 dni. Oznacza to redukcję obciążenia o ok. 4 mld 450 mln zł" - napisano.(PAP)

pel/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)