Rząd przyjął projekt ułatwień w znakowaniu importowanych produktów
Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje on ułatwienia w znakowaniu towarów sprowadzanych do Polski. Przedsiębiorcy mają dzięki temu zaoszczędzić ok. 70 mln zł rocznie.
15.04.2014 16:45
Projekt przygotowało Ministerstwo Gospodarki.
Propozycja zakłada, że przedsiębiorca, który wprowadza na polski rynek towar już znajdujący się w obrocie w Unii Europejskiej, nie będzie musiał zamieszczać na opakowaniu polskiego adresu dystrybutora. Rozwiązanie takie - według MG - przyniesie oszczędności przedsiębiorcom, którzy nie będą musieli zmieniać oznakowania towaru (lub jego opakowania) - w wysokości ok. 70 mln zł rocznie.
Po zmianach zamiast podawania adresu dystrybutora z siedzibą w Polsce, wystarczy informacja o adresie producenta lub dystrybutora w każdym z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czyli UE plus Islandia, Norwegia, Liechtenstein.
Dokument zawiera także propozycję zniesienia obowiązku oznaczania towaru informacją umożliwiającą identyfikację produktu. Będzie to możliwe w przypadku, gdy jego przeznaczenie w sposób oczywisty wyniknie z istoty towaru i zapewni nabywcy świadomy wybór.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca, który wprowadza towar do obrotu w Polsce, ma obowiązek umieszczenia na nim po polsku informacji: określających jego firmę i adres, a także danych umożliwiających identyfikację towaru.
Przepis ten interpretuje się tak, że na produktach musi być podany adres dystrybutora, który ma siedzibę w Polsce.
Liczba podmiotów, które obejmie ustawa - według oceny skutków regulacji - szacowana jest na 165 tys. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.