Trwa ładowanie...
d25s5ok
17-01-2017 16:26

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa

Warszawa, 17.01.2017 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wraz z projektem ustawy 'Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa', podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). KOWR będzie odpowiedzialny za programowanie rozwoju polskiej wsi oraz gospodarowanie nieruchomościami rolnymi, pozostającymi w zasobie Skarbu Państwa.

d25s5ok

"W miejsce dwóch dotychczasowych agencji rolnych: Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz Agencji Rynku Rolnego (ARR) powstanie jeden podmiot: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Proponowane zmiany usprawnią działanie agencji w sektorze rolnym oraz na obszarach wiejskich" - czytamy w komunikacie.

KOWR będzie wykonywał zadania realizowane przez obie agencje, z tym, że większość zadań związanych z wypłatą płatności - pełnionych dotychczas przez ARR - zostanie przejęta przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). ARiMR stanie się jedyną polską agencją płatniczą, w ramach której realizowane będą płatności związane ze Wspólną Polityką Rolną, tj. tylko ARiMR będzie wypłacać rolnikom pieniądze z Unii Europejskiej, wyjaśniono.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie odpowiedzialny za programowanie rozwoju polskiej wsi oraz gospodarowanie nieruchomościami rolnymi, pozostającymi w zasobie Skarbu Państwa. Docelowo, KOWR będzie zajmował się także doradztwem rolniczym oraz uczestniczył w programowaniu urbanistyczno-planistycznym, jeśli chodzi o wsparcie obszarów wiejskich oraz gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Rząd będzie mógł powierzyć KOWR realizację innych zadań związanych z funkcjonowaniem rynków produktów rolnych i żywnościowych.

Za procesy związane z likwidacją ARR i ANR oraz utworzeniem KOWR odpowiedzialny będzie pełnomocnik powołany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, podano również

d25s5ok

"Funkcjonowanie KOWR (powołanego w miejsce obecnej ARR i ANR) przyniesie w perspektywie lat oszczędności związane z redukcją kosztów funkcjonowania dwóch podmiotów, poprawą dostępności usług i informacji, zmniejszeniem obciążeń administracyjnych oraz przyspieszeniem realizacji zadań" - podsumowano w komunikacie.

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2017 r., z wyjątkiem części przepisów, które mają obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(ISBnews)

d25s5ok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25s5ok