Trwa ładowanie...
d34yt9b
finanse
08-10-2013 13:00

Rząd przyjął projekt ustawy o wykorzystaniu środków z rezerw i gwarancji SP do fin. długu

08.10. Warszawa (PAP) - Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy, który pozwala na okresowe wykorzystanie środków zgromadzonych na rachunku rezerw...

d34yt9b
d34yt9b

08.10. Warszawa (PAP) - Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy, który pozwala na okresowe wykorzystanie środków zgromadzonych na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa na cele związane z finansowaniem długu publicznego - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

"Projekt nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne przewiduje wprowadzenie możliwości okresowego wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa na cele związane z finansowaniem potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i zarządzaniem długiem publicznym" - napisano w komunikacie.

Zgodnie z uzasadnieniem do decyzji rządu zmiana ta ma umożliwić efektywne wykorzystanie wolnych środków zgromadzonych w sektorze publicznym, co wpłynie na obniżenie poziomu długu publicznego oraz kosztów jego obsługi.

"Możliwość korzystania z aktywów finansowych, znajdujących się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych, przyczyni się do przejściowego zmniejszenia poziomu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa" - napisano.

d34yt9b

"Wykorzystanie środków nie spowoduje zakłóceń w realizacji zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji udzielanych przez Skarb Państwa oraz w dochodzeniu wierzytelności. Kwoty wykorzystywane na finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz wykorzystywane w celu zarządzania długiem Skarbu Państwa będą zwracane z rachunków pomocniczych ministra finansów na rachunek rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych w wysokości i terminach umożliwiających realizację zobowiązań" - dodano.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu nowelizacji, po wejściu w życie ustawy, powinno to obniżyć potrzeby pożyczkowe o kwotę co najmniej 834,7 mln zł, czyli tyle ile znajduje się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych. (PAP)

bg/ jtt/

d34yt9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34yt9b