Rząd przyjął projekt ustawy o zmianach w OFE - premier (opis2)

19.11. Warszawa (PAP) - Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy o zmianach w OFE - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że umożliwia to wejście w życie ustawy...

19.11.2013 | aktual.: 19.11.2013 14:53

19.11. Warszawa (PAP) - Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy o zmianach w OFE - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że umożliwia to wejście w życie ustawy zgodnie z założonym terminem.

"(...) Po wcześniejszym spotkaniu z Marszałek Sejmu doszedłem do wniosku, (...) że nie powinniśmy czekać. Wydaje się, że dzisiejsze przyjęcie przez rząd kształtu reformy OFE powinno dawać realną szansę, że zmieścimy się w terminach, które zakładaliśmy" - powiedział we wtorek Tusk na konferencji.

Planowany termin wejścia w życie ustawy to 31 stycznia 2014 r.

"Rozmawiałem wczoraj z prezydentem Bronisławem Komorowskim o terminach, o jego trosce żeby były konstytucyjne, żeby nikogo na siłę nie ponaglać. Po tych konsultacjach z prezydentem i panią marszałek, że dzisiejsze przyjęcie przez rząd tego dokumentu - jeśli działania w parlamencie nie będą zakłócane w żaden sposób jakąś obstrukcją - powinno pozwolić zmieścić się w terminach, jakie zakładaliśmy, bez naginania vacatio legis czy terminów, jakie przysługują prezydentowi. Jestem tutaj optymistą" - powiedział premier.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie po posiedzeniu rządu, że zgodnie z projektem ustawy część obligacyjna portfeli OFE 3 lutego 2014 roku zostanie przeniesiona do ZUS w wysokości 51,5 proc. wartości aktywów netto. W pierwszej kolejności do ZUS trafią obligacje i bony skarbowe.

"Obligacje skarbowe przekazane do ZUS zostaną umorzone. Pozostałe kategorie aktywów będą przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD)" - napisano w komunikacie.

"OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, będą jednak mogły inwestować w większym stopniu w akcje giełdowych spółek, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne" - dodano.

Projekt zakłada też, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).

Członkowie OFE będą sami decydowali, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Ubezpieczony będzie mógł zmienić swoją decyzję i dokonać nowego wyboru w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca, co cztery lata, począwszy od 2016 roku.

Projekt ustawy zakłada, że osoby, które zostaną w OFE, będą przekazywały do niego składkę w wysokości 2,92 proc. wynagrodzenia brutto. Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

Projekt nowelizacji wprowadza także nowe przepisy, których celem jest wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w kwestii usunięcia ograniczeń w zakresie lokowania aktywów poza granicami Polski.

"Przewiduje się zwiększenie możliwości inwestowania OFE w aktywa denominowane w obcej walucie poprzez stopniowe, kilkuletnie podwyższanie limitu - aż do osiągnięcia docelowego poziomu 30 proc. Przyjęty harmonogram dojścia do poziomu docelowego: do końca 2014 r. - 10 proc., w 2015 r. - 20 proc., a od 2016 r. - 30 proc." - głosi komunikat CIR. (PAP)

jba/ bg/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseofefundusze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)