Rząd przyznał renty specjalne dla rodzin ofiar
Rząd przyznał renty specjalne rodzinom ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem
Rząd przyznał renty specjalne rodzinom ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister w Kancelarii Premiera Michał Boni.
Rząd na posiedzeniu omówił działania międzyresortowego zespołu podejmowane w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Podjął też decyzję w sprawie rent specjalnych.
Boni podkreślił, że renty specjalne będą przyznane wdowom, które opiekują się trójką lub większą liczbą dzieci, niepracującym współmałżonkom ofiar, dzieciom niepełnosprawnym. Minister dodał, że renta specjalna została też przyznana niepełnosprawnym rodzicom jednej z tragicznie zmarłych osób.
Boni poinformował, że ZUS przyznaje już renty rodzinne. "W większości wypadków będą to renty związane z potraktowaniem tej katastrofy jako wypadku, co oznacza, że renta będzie miała charakter renty rodzinnej wypadkowej" - zaznaczył.
Boni: dzieci ofiar otrzymają renty specjalne - 2 tys. zł brutto
Dzieci ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem otrzymają renty specjalne w wysokości 2 tys. zł brutto - poinformował Boni. Renty będą przyznane do ukończenia przez dzieci ofiar 25. roku życia.
Dodał, że takie renty otrzyma łącznie 71 dzieci.
Ponadto - jak poinformował - renty specjalne otrzyma troje dzieci niepełnosprawnych bez względu na wiek.
"Zostały podpisane również renty specjalne dla wdów z rodzin, w których jest troje i więcej dzieci. Trzy osoby otrzymały renty specjalne wyższe. Podpisane zostały również renty specjalne dla współmałżonków niepracujących, to jest 9 osób, oraz renty specjalne dla rodziców jednej z ofiar, rodziców starszych, niepełnosprawnych, którymi ta osoba się opiekowała" - powiedział Boni.
Decyzje w sprawie przyznania rent specjalnych podpisał w piątek premier Donald Tusk.