Trwa ładowanie...
d10b8ga

Rząd ustanowił pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa

Rada Ministrów zdecydowała o ustanowieniu pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.
Share
d10b8ga

Do zadań pełnomocnika należało będzie inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań wynikających z restrukturyzacji sektora węgla kamiennego.

"Pełnomocnikiem będzie sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Pełnomocnik będzie przedstawiał Radzie Ministrów, w porozumieniu z ministrem gospodarki, półroczne sprawozdania z działalności. Został też zobowiązany do informowania prezesa Rady Ministrów i ministra gospodarki o wszystkich zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań" - napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Resort gospodarki poinformował PAP, że obecnie nie udziela komentarzy na ten temat.

d10b8ga

W siedzibie Kompanii Węglowej od czwartku trwa protest górników, którzy domagają się m.in. odwołania odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza i wymiany rady nadzorczej spółki. Protest rozpoczął się po informacjach strony związkowej, jakoby usłyszała od zarządu spółki, iż po fiasku emisji euroobligacji w kasie nie ma pieniędzy na wypłaty.

Sytuacja w Kompanii Węglowej ma być tematem wtorkowego spotkania premier Ewy Kopacz z przedstawicielami związków zawodowych działających w KW. Jak poinformowało w poniedziałek wieczorem Centrum Informacyjne Rządu, szefowa rządu zaprosiła związkowców na godz. 14 do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Zebrał się już rządowy międzyresortowy zespół ds. górnictwa węgla kamiennego.

O braku pieniędzy na wypłaty związkowcy alarmowali już w kwietniu. KW sprzedała wtedy za 1,5 mld zł kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W połowie września zarząd KW poinformował, że z 14 kopalń KW tylko 3 są rentowne. W pierwszym półroczu 2014 r. wynik finansowy KW wyniósł minus 342 mln zł. W 2013 r. KW na sprzedaży węgla straciła ponad miliard złotych.

d10b8ga

Podziel się opinią

Share
d10b8ga
d10b8ga