Trwa ładowanie...
d3izgo5

Rząd za nowelizacją ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Zakłada ona zmiany, które umożliwią uregulowanie stanu prawnego takich gruntów - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

d3izgo5
d3izgo5

Wspólnoty gruntowe są reliktem stosunków własnościowych powstałych w XIX wieku na terenach byłych zaborów rosyjskiego i austriackiego w wyniku likwidacji pańszczyzny. Są one gruntami wspólnymi dla danej wsi, w których poszczególni rolnicy mają udziały zależne od powierzchni posiadanych gospodarstw.

Obecnie w Polsce jest ponad 5100 wspólnot gruntowych, z czego ok. 3500 nie ma uregulowanego stanu prawnego.

Zmiana przepisów umożliwi wydawanie decyzji administracyjnych, w których będą wskazani uprawnieni do korzystania ze wspólnoty gruntowej i zostanie określona wielkość przysługujących im udziałów. Obecnie obowiązuje ustawa z 1963 r.

Ze względu na znaczny upływ czasu od wejścia w życie obowiązującej ustawy, określenie udziałów jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Przyjęte rozwiązania były dostosowane do polityki rolnej prowadzonej w latach 60., kiedy to wspólnoty gruntowe traktowano, jako element uspołecznienia rolnictwa i nie mogły one być np. dzielone między uprawnionych.

d3izgo5

Jeżeli zebrany materiał dowodowy nie pozwoli na ustalenie faktycznych uprawnionych, stan prawny wspólnot gruntowych ustalany będzie zgodnie ze stanem faktycznym obowiązującym przez 5 lat przed dniem wejścia znowelizowanej ustawy w życie.

Jednocześnie w ciągu 6 miesięcy od daty wejścia w życie zmienionej ustawy, osoby zainteresowane będą mogły złożyć wnioski o wskazanie, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową oraz o określenie uprawnionych do udziału w niej. W przypadku, gdy nie uda się ustalić uprawnionych do gruntów wspólnotowych, taką nieruchomość będzie mogła nabyć gmina na podstawie stosownego wniosku, a jeżeli nie będzie chciała - to Skarb Państwa.

Ministerstwo rolnictwa, które przygotowało założenia nowelizacji ustawy, zaproponowało w nich także możliwość przekształcania wspólnot gruntowych stanowiących szczególnego rodzaju współwłasność lub przedmiot współużytkowania we współwłasność, dla której będzie można założyć księgę wieczystą, i następnie dokonać jej podziału.

d3izgo5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3izgo5