Trwa ładowanie...
ddrh9zs
30-01-2017 16:30

Rząd zajmie się zmianami w akcyzie dotyczącymi skażonego alkoholu etylowego

Rząd zajmie się we wtorek zmianami dotyczącymi zwolnień w akcyzie dla skażonego alkoholu etylowego - przewiduje porządek obrad Rady Ministrów. Zmiany mają zapobiec nieprawidłowościom związanym z odkażaniem alkoholu skażonego w tzw. procedurze węgierskiej.

ddrh9zs
ddrh9zs

Nowe przepisy dotyczą produkcji, nabycia wewnątrzwspólnotowego i importu skażonego alkoholu etylowego. Projekt zakłada, że przy produkcji krajowej zwolnieniu od akcyzy podlegać będzie alkohol etylowy skażony, zgodnie z procedurą skażania dopuszczoną we wszystkich państwach członkowskich UE lub dodatkowymi procedurami skażania dopuszczonymi przez Polskę. Podobne warunki mają zostać ustanowione dla zwolnienia z akcyzy w przypadku importu skażonego alkoholu etylowego.

Natomiast w przypadku tzw. nabycia wewnątrzwspólnotowego zwolnieniu podlegać ma alkohol etylowy całkowicie skażony - zgodnie z procedurą dopuszczoną we wszystkich państwach UE lub dodatkowymi procedurami skażania dopuszczonymi przez państwo UE, w którym następuje skażenie.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że po wejściu w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej z 2013 r. dotyczącego wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z akcyzy, polscy przedsiębiorcy zaczęli wykorzystywać alkohol etylowy skażany krajowymi środkami skażającymi do produkcji np. rozpuszczalników.

Kontrole MF ujawniły nieprawidłowości związane z odkażaniem alkoholu etylowego skażanego środkami dopuszczonymi przez Węgry, zgodnie z tzw. procedurą węgierską. Zauważono, że zwiększyła się liczba dostaw do alkoholu skażonego zgodnie z tą procedurą.

ddrh9zs

Wskazano, że obecnie ustawa o podatku akcyzowym mówi, iż "zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy całkowicie skażony, importowany, nabywany wewnątrzwspólnotowo albo produkowany na terytorium kraju, wskazanymi przez dowolne państwo członkowskie Unii Europejskiej, środkami dopuszczonymi do skażania alkoholu etylowego na podstawie rozporządzenia Komisji".

"Brzmienie tego przepisu, z uwagi na określenie +dowolne+ interpretowane jest przez sądy administracyjne, wbrew stanowisku KE w tym zakresie, w ten sposób, że na terytorium kraju istnieje możliwość skażania alkoholu etylowego procedurami dopuszczonymi dla całkowitego skażania alkoholu etylowego przez inne państwa członkowskie UE i korzystania ze zwolnienia (z akcyzy - PAP)" - napisano w uzasadnieniu.

Według resortu finansów takie stanowisko sądu może mieć wpływ na to, że na terytorium kraju alkohol etylowy skażany będzie środkami dopuszczonymi przez Węgry, zgodnie z tzw. procedurą węgierską. "Tymczasem środki te są stosunkowo łatwe do wytrącenia i nie zapewniają dostatecznego zabezpieczenia skażonego alkoholu etylowego lub wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi wyprodukowanych na jego bazie przed odkażaniem" - wyjaśnia MF.

Zaznaczono, że projektowana zmiana ma na celu likwidację wątpliwości interpretacyjnych przy korzystaniu ze zwolnienia wbrew celom przepisów unijnych.

ddrh9zs

Ponadto, projekt przewiduje, że podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu całkowicie skażonego będzie miał obowiązek rejestracji jako podatnik akcyzy oraz dokonania zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu celnego. Wyjaśniono, że obecnie wiele podmiotów gospodarczych nabywających alkohol całkowicie skażony z innych państw członkowskich nie jest zarejestrowanych jako podatnicy akcyzy.

"Zmiana pozwoli na bieżące pozyskiwanie informacji o ilości alkoholu etylowego całkowicie skażonego, który będzie przedmiotem nabycia wewnątrzwspólnotowego" - dodano. Nowelizacja ma wejść w życie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ddrh9zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrh9zs