Trwa ładowanie...

Rząd zgubił 16 mld zł! W sumie wyparowało już 20 mld?

Niedawno poinformowano o przesunięciu kwoty 4,8 mld zł oszczędności z przetargów kolejowych na budowę dróg. "Puls Biznesu" zastanawia się jednak, gdzie się podziały niewykorzystane środki z kasy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Share
Rząd zgubił 16 mld zł! W sumie wyparowało już 20 mld?
Źródło: Jupiterimages
d2ff447

Od kilku lat informowano z satysfakcją o niższych wartościach umów zawieranych z wykonawcami od tych, pierwotnie zakładanych. Kryzys i ostra konkurencja sprawiały, że oferty w przetargach były znacznie poniżej, zakładanych pierwotnie przez drogową dyrekcję, stawek.

W latach 2009 i 2010 powinno się uzbierać około 16 mld zł oszczędności. GDDKiA twierdzi, że te środki zostały w budżecie centralnym. Ministerstwo Finansów zaprzecza, by tak się stało.

d2ff447

Prawdopodobnie drogowcy nie mieli całej kwoty rozpisując przetargi i pieniądze organizowali dopiero po ich rozstrzygnięciu. Jednak, mimo wszystko fundusze na inwestycje muszą być zabezpieczone jeszcze przed ich rozpoczęciem.

Oszczędności z przetargów kolejowych przeznaczono na drogi, a gdzie są oszczędności z przetargów drogowych. Czy były to tylko księgowe zabiegi, służące pochwaleniu się niższymi wydatkami na budowę infrastruktury drogowej - pyta "Puls Biznesu".

To z kolei spowodowało, że spadł nominalny poziom długu, i w końcu nie przekroczył on zapisanego w konstytucji poziomu 55 proc. Gdyby tak się nie stało, rząd Donalda Tuska musiałby - bo wymaga tego ustawa zasadnicza - podjąć szereg niepopularnych społecznie decyzji. A to w roku wyborczym mogłoby mocno zaszkodzić wynikowi Platformy Obywatelskiej.

Oficjalne informacje w tej sprawie zostaną ogłoszone w II kwartale 2011 roku. Na razie milczą w tej sprawie zarówno resort finansów, jak i NBP. />

d2ff447

Podziel się opinią

Share
d2ff447
d2ff447