Trwa ładowanie...
d3fbpzi

Rzecznik rządu: premier zaleciła ministrom, by przyjrzeli się podległym spółkom (aktl.2)

dochodzi informacja od rzecznika rządu po spotkaniu w akapitach 1-3

Share
d3fbpzi

20.09. Warszawa (PAP) - Premier Beata Szydło zaleciła ministrom, aby przyjrzeli się funkcjonowaniu podległych im spółek, przeanalizowali działalność zarządów - poinformował PAP we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. We wtorek premier spotkała się z ministrami ws. audytu w spółkach Skarbu Państwa.

Spotkanie odbyło się przed południem w kancelarii premiera. Według Rafała Bochenka w spotkaniu mieli wziąć udział m.in.: wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister finansów Paweł Szałamacha, minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, wiceminister sportu Jarosław Stawiarski - w zastępstwie ministra sportu Witolda Bańki, a także szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk, odpowiedzialny za koordynację likwidacji resortu skarbu państwa.

Jak poinformował PAP po spotkaniu rzecznik rządu, uczestniczył w nim również minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. "Zgodnie z jego pismem ministrowie zostali zobowiązani do przedstawienia informacji, o jakie prosił w przewidzianym terminie" - zaznaczył Bochenek.

d3fbpzi

Mariusz Kamiński mówił w poniedziałek, że ministrowie mają przedstawić informacje dotyczące podległych im spółek; mają one wpłynąć do CBA na przełomie września i października. Chodzi w sumie o kilkadziesiąt spółek. W poniedziałek CBA rozpoczęło kontrole w pięciu strategicznych spółkach Skarbu Państwa; dotyczą one zawieranych umów. Spółki, w których ruszyła procedura kontrolna, to: PKN Orlen, Lotos, Azoty, KGHM i Polska Grupa Zbrojeniowa.

Według CBA kontrola dotyczy wydatków na PR, reklamę i doradztwo; ma objąć okres od 1 grudnia 2015 r.

W ub. tygodniu premier podjęła decyzję o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji Ministra Skarbu Państwa. MSP ma być zlikwidowane do końca roku. Premier poinformowała, że proces ten będzie nadzorował szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk. W poniedziałek premier powołała posła PiS Macieja Małeckiego na sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Małecki wspólnie z ministrem Henrykiem Kowalczykiem na doprowadzić do likwidacji resortu.

Lipcowa uchwała rządu zakładała, że proces likwidacji MSP zakończy się do końca tego roku, a do końca I kw. roku 2017 jego kompetencje zostaną przekazane nowemu podmiotowi, który będzie nadzorował spółki Skarbu Państwa.

d3fbpzi

Podziel się opinią

Share
d3fbpzi
d3fbpzi