Trwa ładowanie...
d2tgp7w

Rzeszów/ Ponad sto projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego

Remonty chodników, budowy placów zabaw oraz projekty rowerowe dominują w tegorocznym rzeszowskim budżecie obywatelskim. W sumie mieszkańcy stolicy Podkarpacia zgłosili ponad 100 propozycji. Do rozdysponowania jest 7,5 mln zł.

Share
d2tgp7w

Jak powiedział PAP radny miejski Wiesław Buż, który jest też przewodniczącym komisji ds. budżetu obywatelskiego, w tym roku propozycje zadań składano w trzech kategoriach.

Pierwsza to zadania ogólnomiejskie, na które przeznaczono kwotę 4,5 mln zł (maks. 1,5 mln zł na jedno zadanie). W tej kategorii wpłynęło ok. 30. projektów. "Dominują tu zadania rowerowe, takie jak namalowanie pasów rowerowych na jezdni, budowa przejazdów dla rowerów na przejściach dla pieszych oraz rozbudowa ulic i renowacji nawierzchni dróg i chodników" - dodał Buż.

Druga kategoria to zadania osiedlowe, na które przeznaczono 2,5 mln zł; (na jeden projekt może być wydane maks. 150 tys. zł). W ramach tej kategorii wpłynęło ok.50 projektów, głównie dotyczących budowy osiedlowych placów zabaw, parków, modernizacji boisk sportowych oraz gruntownych remontów i poprawy infrastruktury osiedlowej, w tym chodników.

d2tgp7w

Ostatnia kategoria to tzw. projekty miękkie, czyli z zakresu szeroko rozumianej kultury i edukacji. Budżet tej kategorii został wyznaczony na 500 tys. zł, a jedno zadanie nie może być droższe niż 100 tys. zł. Rzeszowianie zgłosili ok. 20 propozycji, wśród nich są m.in.: organizacja interaktywnych warsztatów z nowych mediów dla seniorów, stworzenie pakietu edukacyjno-zdrowotnego dla emerytów i rencistów; uruchomieniu organizacji przeciwdziałającej bezdomności zwierząt oraz urządzeniu Festiwalu Motoryzacji.

Zdaniem Buża, w każdej kategorii jest dużo zadań, a to oznacza, że rywalizacja w głosowaniu będzie ciekawa.

Komisja, której przewodniczy Buż, ma czas do 10 czerwca na opublikowanie listy zadań przyjętych do głosowania z podziałem na kategorie. Aby zgłoszony projekt znalazł się na tej liście zadanie musi być prawidłowo wycenione i inwestycja musi być możliwa do wykonania w czasie jednego roku budżetowego.

"Ważne jest też, aby dobrze oszacować, czy dana inwestycja już po realizacji nie wymaga co roku zbyt dużych nakładów finansowych. Gdyby okazało się bowiem, że projekt będzie pochłaniał dużo pieniędzy np. w ramach koniecznej obsługi, zostanie odrzucony" - zaznaczył Buż.

d2tgp7w

Po opublikowaniu listy wnioskodawcy będą mogli rozpocząć kampanię marketingowo-promocyjną swoich projektów. Głosowanie na projekty potrwa od 11 do 30 czerwca. Karty do głosowania będą dostępne we wszystkich budynkach urzędu miasta oraz na stronie internetowej. Głosy będzie można oddawać wypełniając kartę i wrzucając ją do urny w jednym z punktów na terenie miasta, wysyłając zeskanowaną kartę pocztą elektroniczną lub głosując przez Internet na jedno zadanie w każdej z trzech kategorii.

Komisja ogłosi wyniki do 30 lipca.

Rok temu rzeszowski budżet obywatelski był mniejszy o milion złotych - wynosił 6,5 mln zł. W głosowaniu zwyciężył projekt "Budowa fontanny, strumienia, sceny wraz z infrastrukturą w Parku Papieskim", który pochłonął całą kwotę. Dlatego w tym roku wprowadzono kategorię i limity na poszczególne zadania.

d2tgp7w

Podziel się opinią

Share
d2tgp7w
d2tgp7w