Rzucanie pracy z hukiem. Eksperci: same szkody
Do złożenia wypowiedzenia z pracy warto się odpowiednio przygotować. "Rzucanie papierami" na biurko szefa może przynieść więcej szkód i konsekwencji prawnych niż korzyści - podaje portal pulshr.pl.
15.12.2023 | aktual.: 15.12.2023 15:01
Aby złożyć wypowiedzenie z pracy w sposób profesjonalny, warto wcześniej przygotować się do rozmowy z przełożonym lub działem kadr. Według założyciela Personnel Service Krzysztofa Inglota, cytowanego przez serwis, na koniec pracy warto wyrazić wdzięczność za czas spędzony w firmie oraz pozostać profesjonalnym do ostatniego dnia pracy.
Ekspert dodaje, że dobrze jest mieć przygotowane formalne wypowiedzenie, które zawiera datę ostatniego dnia pracy zgodnie z obowiązującym w firmie terminem wypowiedzenia. Oprócz złożenia wypowiedzenia, warto również przygotować się do przekazania obowiązków innemu pracownikowi - czytamy w portalu pulshr.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak odpowiednio odejść z pracy? Nie warto "rzucać papierami"
Jak twierdzi Agata Lautsch, manager projektów outplacement w Bigramie, podczas składania wypowiedzenia każda ze stron ma swoje prawa i obowiązki związane ze stosunkiem pracy.
Nie polecam emocjonalnego odejścia z pracy ani rzucania dokumentami, gdyż rynek pracy, choć często określany jako korzystny dla pracownika, może być wyjątkowo wymagający - mówi Agata Lautsch portalowi pulshr.pl.
I dodaje, że przed podjęciem decyzji o odejściu z pracy warto zbadać sytuację na rynku. Można to zrobić, wysyłając swoje CV do innych pracodawców. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy nasze umiejętności są poszukiwane i czy mamy szansę na znalezienie nowej pracy.
Zobacz także
Rozmowa końcowa z pracodawcą
Wiele firm zachęca pracowników do uczestnictwa w tzw. exit interview, czyli końcowej rozmowie ze odchodzacym pracownikiem. Takie wywiady mogą pomóc zrozumieć, dlaczego pracownik zdecydował się odejść. Podczas rozmowy można również zasygnalizować problemy w firmie, np. mobbing.
Przeprowadzenie exit interview jest świetnym pomysłem. Dzięki tego rodzaju wywiadowi pracodawca może dowiedzieć się, dlaczego ktoś odchodzi - czy z powodu znalezienia lepszej pracy, czy może z powodu niedocenienia lub też z powodu jakiegoś zdarzenia, które dotknęło pracownika, mówię także o kwestiach etycznych - mówi w rozmowie z portalem pulshr.pl Jolanta Zarzecka-Sawicka, partner w Grant Thornton.
Krzysztof Inglot podkreśla, że minęły czasy rzucania wypowiedzenia na biurko szefa, ponieważ teraz wiele osób dba o odpowiedni proces opuszczenia firmy, żeby zostawić po sobie dobre wrażenie.
Rzucisz papierami, możesz dostać dyscyplinarkę
Według Jolanty Zarzeckiej-Sawickiej sądy pracy nie są propracownicze, ale rozpatrują sprawy z uwzględnieniem interesów obu stron.
- Jeśli pracownik nagle znika i nie pojawia się w pracy bez usprawiedliwienia po wręczeniu wypowiedzenia, pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 kodeksu pracy (dyscyplinarnie), z czego pracownicy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy - dodaje Jolanta Zarzecka-Sawicka.