S&P tnie rating Hiszpanii
Początek piątkowej sesji przynosi większą zmienność na rynku walutowym. Taki stan rzeczy spowodowała w głównej mierze decyzja agencji Standard & Poor’s o obniżeniu wiarygodności Hiszpanii o dwa stopnie do poziomu BBB+ z negatywną perspektywą ratingu. Zdaniem agencji rosną zagrożenia związane z kondycją fiskalną tego kraju (rosnące zadłużenie, kurcząca się gospodarka).
27.04.2012 11:00
Z jednej strony decyzja S&P nie powinna dziwić, gdyż temat Hiszpanii znajdował się na tapecie już wcześniej. Z drugiej strony jest to istotna informacja, która nie mogła obejść się bez wpływu na rynki, w tym rynek walutowy. Para EURUSD zareagowała spadkiem poniżej poziomu 1,32. Jeśli kurs utrzymałby się poniżej tego poziomu, to jest szansa na kontynuację spadków w rejon istotnego wsparcia na poziomie 1,3100. Utrzymują się bowiem obawy o kondycję gospodarki strefy euro. Po kiepskim odczycie indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i usług na początku tygodnia, wczoraj wskazania indeksu nastrojów gospodarczych i indeksu nastrojów wśród konsumentów ze strefy euro rozczarowały.
W nocy decyzją Bank Japonii główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. BoJ po raz koeljny zdecydował się na dalsze luzowanie polityki monetarnej poprzez zwiększenia funduszu na zakup aktywów o kolejne 10 bln JPY. Bank Japonii dokonał również rewizji swoich prognoz, z czego największe zmiany dotyczą dynamiki tempa wzrostu gospodarczego . Prognoza PKB w 2012 roku została obniżona do 1,8%-2,1%. Japońska waluta tylko chwilowo traciła na wartości. W przypadku pogorszenia nastrojów, jen może znów zyskiwać na wartość w szczególności wobec euro.
W centrum zainteresowania pozostają dzisiejsze publikacje z USA. Wczorajsze dane na temat liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych były wyższe niż zakładał konsensus rynkowy, co zwiększa obawy o trwałość ożywienia za oceanem. Dziś poznamy wstępny odczyt dynamiki amerykańskiego PKB za pierwsze trzy miesiące tego roku (prognoza +2,5%). Ponadto o nastrojach zadecyduje kwietniowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, gdzie analitycy oczekują spadku wskaźnika do 75,9pkt. z 76,2pkt.
EURPLN
Notowania EURPLN znajdują się powyżej wsparcia w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, a także linii KinJun na wykresie dziennym. Kurs znajduje się w zakresie chmury ichimoku, a najbliższy opór w postaci linii TenKan znajduje się na poziomie 4,1890. Górne ograniczenie kanału znajduje się obecnie w rejonie 4,2400.
EURUSD
Decyzja S&P była katalizatorem do spadków na eurodolarze. Para zeszła poniżej poziomu 1,3200, kontynuując ruch spadkowy w rejon 1,3160, gdzie wsparcie wyznacza 38,2% zniesienia Fib całości wzrostów z poziomu 1,2994. Zejście poniżej wspomnianego wsparcia wygeneruje ruch spadkowy w okolice 1,3100. Strefą oporu pozostaje zakres 1,3260-1,33.
GBPUSD
GBPUSD handlowany jest poniżej oporu na poziomie 1,6224 w postaci projekcji 161,8% Fibo całości spadków z okolic 1,6064. Na wykresie 8H pojawiła się formacja młota na poziomie nie wynikającym z istotnego wsparcia, co może w dalszej części dnia doprowadzić do zanegowania tej formacji i korekty spadkowej na GBPUSD. Linia poprowadzona po ostatnich minimach wyznacza wsparcie na poziomie 1,6140.
EURJPY
Para EURJPY utrzymuje się poniżej istotnego oporu na poziomie 108 jenów za euro. Jeśli kwestia kryzysu w Europie na nowo zdominuje rynki finansowe, to możemy spodziewać się dalszych spadków na tej parze, które zaowocowałyby nowymi minimum poniżej dołka z kwietnia tego roku.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl