Są już wszystkie przepisy do zawieszania firm

Od dzisiaj z Krajowego Rejestru Sądowego będzie się można dowiedzieć, jakie przedsiębiorstwa przestały czasowo funkcjonować.

Są już wszystkie przepisy do zawieszania firm

Od dzisiaj z Krajowego Rejestru Sądowego będzie się można dowiedzieć, jakie przedsiębiorstwa przestały czasowo funkcjonować.

Do tej pory z powodu błędu w przepisach nie było to możliwe.

20 września 2008 r. weszły w życie regulacje, które miały ułatwić życie firmom. Przewidują one m. in., że każdy przedsiębiorca ma prawo zawiesić działalność gospodarczą, a informację o tym musi zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego lub do gminnej ewidencji działalności gospodarczej.
_ Jednakże dopiero od dzisiaj sądy rejestrowe mogą wpisać przerwanie działalności do KRS _ - wyjaśnia sędzia Wojciech Łukowski, prezes Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna.

Bałagan prawny

Dziś bowiem wchodzą w życie dwie nowelizacje rozporządzeń ministra sprawiedliwości. Pierwsza dotyczy nowych druków, na których będzie się zgłaszało zawieszenie lub wznowienie działalności (DzU nr 30, poz. 199). Pojawią się w nich specjalne nowe rubryki dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na taki krok.

Druga nowelizacja dotyczy miejsca, w którym będzie wpisywana do KRS informacja o zawieszeniu działalności (DzU nr 30, poz. 200).

Taka możliwość istnieje od jesieni 2008 r. tylko teoretycznie. _ Wiele podmiotów wystąpiło do nas w tej sprawie _ - mówi sędzia Łukowski. _ Szkopuł w tym, że dopiero od 31 marca wchodzi w życie przepis, który mówi, że trzeba złożyć wniosek w tej sprawie do KRS, a data na nim widniejąca jest datą zawieszenia działalności. _

Powstała więc sytuacja patowa. Wrocławski KRS przyjął ok. 50 wniosków (m.in. od spółek jawnych i z o.o. oraz od oddziału zagranicznego przedsiębiorstwa), ale nie ujawnił ani jednego, bo nie miał formularzy niezbędnych do wpisu.

Od dziś to się zmieni. _ Zaczniemy w końcu ujawniać z urzędu wnioski, które do nas wpłynęły _ - mówi sędzia.

_ Teraz musimy jeszcze czekać do 31 marca na wejście w życie przepisu dotyczącego daty zawieszenia działalności _ - dodaje Łukowski. _ Ponieważ teraz są wątpliwości dotyczące określenia takiej daty, przyjęliśmy interpretację, iż jest to dzień podany przez przedsiębiorcę. _

Nie wszędzie postępowanie KRS będzie jednolite. W Warszawie wnioski będą ujawniane dopiero na koniec miesiąca.

Firma niewinna

_ Ze względu na zasady konstytucyjne przedsiębiorca powinien mieć możliwość przerwania działalności, skoro przepisy na to pozwalają _ - mówi adwokat Grzegorz Wlazło. _ Nie powinno go obchodzić, że ktoś zapomniał wydać druczek i wobec tego informacji nie dawało się ujawnić. Gdyby w takiej sprawie toczyło się postępowanie przeciw przedsiębiorcy, prokurator powinien, moim zdaniem, je umorzyć, bo obywatel nie miał możliwości realizacji swojego prawa. _

Od decyzji sądów zależy, czy w takiej sytuacji uznają zawieszenie.
_ Generalnie jednak przedsiębiorcy prowadzący spółki są mniej zainteresowani zawieszaniem działalności niż podmioty działające na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej _- podkreśla Katarzyna Urbańska z PKPP Lewiatan. _ Większość nie spełnia bowiem podstawowego warunku pozwalającego na taki krok, czyli niezatrudniania pracowników _- dodaje ekspert.

Z informacji, którą uzyskaliśmy w Ministerstwie Sprawiedliwości, wynika, że do KRS nie została wpisana do tej pory żadna informacja o zawieszeniu działalności.

Zalety przerwy w działalności

  • Przedsiębiorca, który nie chce przez jakiś czas prowadzić firmy, ma prawo do jej czasowego zamknięcia (jednorazowa przerwa nie krótsza niż miesiąc i nie dłuższa niż dwa lata).
  • Ogranicza to koszty - nie płaci się składek na ubezpieczenia społeczne, a ubezpieczenie zdrowotne jest nieobowiązkowe.
  • Przepisy prawa podatkowego zwalniają też podatników z części obowiązków w zakresie rozliczeń podatkowych.
  • Przedsiębiorca może wykonywać niektóre czynności, np. zbywać majątek. Nie musi też np. wycofywać reklam z Internetu. Jednakże nie jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Czasowo z prowadzenia firmy zrezygnować mogą tylko ci, którzy nie zatrudniają pracowników.

Zofia Jóźwiak, Renata Krupa-Dąbrowska
Rzeczpospolita

przepisyfirmaprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)