Trwa ładowanie...
d2fzeqh

Sachs: Polska powinna teraz postawić na technologie i innowacje

Polska to przykład gospodarczego sukcesu, teraz powinna postawić na rozwój technologii i innowacji - powiedział w piątek w Sopocie dyrektor Instytutu Ziemi na Uniwersytecie Columbia Jeffrey Sachs, który współtworzył program polskiej transformacji po 1989 r.

Share
d2fzeqh

Amerykański ekonomista jest gościem trwającego od środy w Sopocie Europejskiego Forum Nowych Idei 2015, którego głównym organizatorem jest zrzeszająca polskich pracodawców Konfederacja Lewiatan.

Sachs jest przekonany, że zmiany w Polsce są "największym sukcesem w historii przekształceń w Europie środkowo-wschodniej po 1989 r.".

"Polska gospodarka w dalszym ciągu zachowuje siłę. Znakomicie radziła sobie po kryzysie finansowym w 2008 r. i również w ciągu ostatnich lat, kiedy w Europie szalała recesja. Polska w tym czasie miała dobre wyniki i wzrost gospodarczy" - powiedział na briefingu prasowym Sachs.

d2fzeqh

Jego zdaniem, kluczową sprawą dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki jest skierowanie jej w stronę zaawansowanych technologii, co pomoże też w integracji z gospodarką Niemiec i krajów skandynawskich.

"Polska powinna postawić na konkurencyjność, którą można osiągnąć za pomocą technologii i innowacji, dlatego że nie da się już dłużej konkurować tylko niskimi płacami" - ocenił.

Podkreślił, że ważne jest też "podnoszenie zdolności technologicznych". "W edukacji i na uczelniach potrzebne jest sprofilowanie rozwoju na nauki ścisłe i wydziały inżynierskie" - dodał.

Uważa, że Polska powinna podwyższyć wydatki na badania i rozwój do 2 proc. PKB.

W opinii Sachsa, przy spełnieniu tych warunków jest możliwe, aby w ciągu jednego pokolenia ROCZNE zarobki Polaków wzrosły z 15 do 40 tys. dolarów.

d2fzeqh

Podziel się opinią

Share
d2fzeqh
d2fzeqh