Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy USA wstrzymał fuzję Chryslera z Fiatem

Sąd Najwyższy USA wstrzymał procedurę przejęcia amerykańskiego koncernu samochodowego Chrysler przez włoskiego Fiata.
Share
Sąd Najwyższy USA wstrzymał fuzję Chryslera z Fiatem
Źródło: AFP
d2oimvx

Fuzję zablokowały fundusze emerytalne inwestujące w Chryslera.

Wstrzymanie transakcji grozi wycofaniem się Fiata, jeżeli nie zostanie ona sfinalizowana do poniedziałku 15 czerwca. Chrysler, którego połączenie z włoskim koncernem jest częścią procedury ratowania go przed bankructwem, musiałby wtedy ulec likwidacji.

Trzy fundusze ze stanu Indiana i grupy konsumentów, które przyłączyły się do pozwu, argumentują, że przeprowadzona pod naciskiem rządu transakcja sprzedaży większości aktywów Chryslera Fiatowi, związkowi zawodowemu pracowników przemysłu samochodowego (UAW) i rządowi kanadyjskiemu narusza prawo.

d2oimvx

Fundusze obawiają się, że wartość ich inwestycji w Chryslera spadnie i nie będą miały wpływu na decyzje, które mogłyby temu zapobiec.

Decyzję Sądu Najwyższego wydała jednoosobowo w poniedziałek wieczorem sędzia Ruth Bader Ginsburg, której podlega sądowy okręg w Nowym Jorku, gdzie złożono pozew przeciw transakcji.

Może ona teraz przekazać sprawę do rozpatrzenia sądowi w pełnym składzie, co przedłużyłoby procedurę i zwiększyło ryzyko, że transakcja zostanie zerwana.

Fiat oświadczył jednak we wtorek, że jest nadal zainteresowany fuzją z Chryslerem.

Tomasz Zalewski

d2oimvx

Podziel się opinią

Share
d2oimvx
d2oimvx