Trwa ładowanie...

Sąd przyznał Rokicie 120 tysięcy złotych zadośćuczynienia za internowanie. Posypią się pozwy?

Po zmianie przepisów Jan Maria Rokita wystąpił o odszkodowanie za internowanie. Walczył o ponad pół miliona złotych. Sąd przyznał mu 120 tysięcy, z wyłączeniem 25 tysięcy, które były polityk otrzymał w 2010 r.

Sąd przyznał Rokicie 120 tysięcy złotych zadośćuczynienia za internowanie. Posypią się pozwy?Źródło: East News, fot: Witold Rozbicki/REPORTER
d2n3vt0
d2n3vt0

Jan Maria Rokita był internowany w czasie stanu wojennego - czytamy w "Fakcie". W 1982 r. spędził tydzień w areszcie. - Siedziałem w ciasnej piwnicy, byłem obrażany, popychany i źle karmiony - zeznawał były polityk. Następnie trafił do ośrodka internowania w Załężu.

Swoje krzywdy były polityk wycenił na ponad pół miliona złotych: 259 tysięcy zadośćuczynienia i 290 tysięcy odszkodowania.

Postanowił więc walczyć o pieniądze, bo zmieniły się przepisy. Ostatecznie sąd przyznał poszkodowanemu 120 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Wyłączając 25 tysięcy, które Rokita dostał w 2010 r., kwota jaką otrzyma teraz, to więc 95 tysięcy złotych.

Lech Wałęsa wspomina internowanie

Jan Maria Rokita nie pojawił się w sądzie. W rozmowie z "Fakt" podkreślił, że nie chce, by sprawa zyskała medialny rozgłos. Możliwe jednak, że wygrana przez expolityka sprawi, że teraz więcej osób będzie starało się o pieniądze za opozycyjną walkę i represje w totalitarnym systemie.

d2n3vt0

Wyroków w podobnych sprawach było zresztą więcej, ale nie były one aż tak głośne. Na przykład, współzałożyciel małopolskiej "Solidarności" dostał 150 tysięcy złotych za dziesięć miesięcy internowania. Z kolei były działacz słupskiej "Solidarności" otrzymał 78 tysięcy złotych za dwa tygodnie internowania w Strzeblinie.

d2n3vt0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n3vt0