Trwa ładowanie...
zmiana czasu
09-05-2011 13:39

Samoa przeniesie się w czasie o jeden dzień

Leżące na Południowym Pacyfiku państwo Samoa ogłosiło w poniedziałek,
że zamierza przenieść się w czasie o jeden dzień, przechodząc na zachodnią stronę międzynarodowej
linii zmiany daty.

Samoa przeniesie się w czasie o jeden dzieńŹródło: Jupiterimages
d44945o
d44945o

Leżące na Południowym Pacyfiku państwo Samoa ogłosiło w poniedziałek, że zamierza przenieść się w czasie o jeden dzień, przechodząc na zachodnią stronę międzynarodowej linii zmiany daty.

Stanie się to 119 lat po tym jak wyspiarski kraj przeszedł na wschodnią stronę linii, by wspomóc handel i gospodarkę.

Premier Sailele Malielegaoi Tuilaepa poinformował o zmianie, przywołując te same argumenty, które zdecydowały o ruchu w drugą stronę. Według niego zmiana daty o jeden dzień do przodu sprawi, że prowadzenie interesów z kluczowymi partnerami kraju, takimi jak Australia czy Nowa Zelandia, będzie "dużo, dużo łatwiejsze i wygodniejsze". Dzięki przesunięciu linii zmiany daty Samoa będzie miało taki sam czas jak te dwa państwa.

Międzynarodowa linia zmiany daty przebiegała na zachód od wysp Samoa do 1892 roku, kiedy amerykański kupiec przekonał tamtejsze władze do jej zmiany przez co wyspy były ostatnim miejscem na Ziemi, w którym wschodziło słońce.

- Miejscowy kupiec skutecznie lobbował za zmianą, gdyż była ona wygodna dla statków handlowych z Europy i Stanów Zjednoczonych, które obsługiwały Samoa w tamtym czasie - powiedział premier Tuilaepa. - Jednak nasi partnerzy handlowi zmienili się od tamtej pory i dziś robimy znacznie więcej interesów z Nową Zelandią i Australią, Chinami i krajami Pacyfiku jak Singapur.

d44945o

Przekonuje on, że obecnie Samoa traci w relacjach z Nową Zelandią i Australią dwa dni handlowe każdego tygodnia. - Kiedy u nas jest piątek w Nowej Zelandii jest sobota, a kiedy my jesteśmy w niedzielę w kościele oni już robią interesy w Sydney i Brisbane.

Jak podkreśla agencja Associated Press korekta przebiegu międzynarodowej linii zmiany daty spowoduje, że pomiędzy Samoa a Samoa Amerykańskim, terytorium zależnym USA, powstanie różnica czasu, jednak zdaniem premiera Tuilaepy stworzy to "niesamowite możliwości turystyczne".

- Będzie można dwukrotnie obchodzić urodziny, ślub, rocznicę ślubu mając tę samą datę, ale w różnych dniach, przemieszczając się mniej niż godzinę lotu i nie opuszczając archipelagu Samoa - przekonuje Tuilaepa.

W 2009 roku ten sam premier nakazał zmianę ruchu prawostronnego na lewostronny, co upodobniło również przepisy drogowe na Samoa do tych w Australii czy Nowej Zelandii. Kraj zamieszkany przez 180 tys. ludzi znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Nową Zelandią a amerykańskimi Hawajami.

d44945o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44945o