Samorząd woj. podkarpackiego: czekamy na renegocjacje Kontraktu Terytorialnego

Samorząd woj. podkarpackiego czeka na rozpoczęcie przez stronę rządową procesu renegocjacji Kontraktu Terytorialnego (KT) - poinformował PAP Jerzy Rodzeń zastępca dyrektora departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie.

28.02.2016 07:25

Dodał, że renegocjacje pozwolą uzupełnić dokument o szczegółowe informacje na temat przedsięwzięć priorytetowych oraz zweryfikować i ewentualnie uzupełnić ich listę.

"Z informacji przekazanych przez stronę rządową wynika, iż aktualnie Ministerstwo Rozwoju dokonuje przeglądu przedsięwzięć, które zostały zaplanowane w ramach KT w poszczególnych regionach, głównie w zakresie ich zasadności oraz możliwych źródeł finansowania. Spodziewamy się, że po jego zakończeniu strona rządowa przystąpi do renegocjacji kontraktów" - zaznaczył Rodzeń.

Podkarpacki KT został podpisany w grudniu 2014 r., jego wartość to prawie 22 mld zł. Na liście podstawowej znalazło się 25 inwestycji, a na rezerwowej 28. Podkarpacie było ostatnim regionem, który podpisał KT. Wcześniej dokumenty te uzgodniły i podpisały z rządem pozostałe województwa.

Kwestią sporną w negocjacjach była bowiem budowa drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa. Inwestycja ta pierwotnie nie znalazła się w KT, dlatego zarząd woj. podkarpackiego nie chciał podpisać dokumentu. Po kolejnej turze negocjacji, budowa S19 na południe od Rzeszowa została wpisana na listę inwestycji w KT.

Budowa tej drogi, która ma być częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, ważnej dla regionu i całej wschodniej Polski. Via Carpatia ma przebiegać w Polsce od granicy z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Rodzeń zaznaczył, że w sierpniu 2015 r. podpisany został aneks do KT, który określa przede wszystkim wysokość, sposób i warunki dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

"Niezależnie od prac nad aneksem, prowadzone były prace na uzupełnieniem KT o szczegółowe informacje nt. inwestycji zapisanych w dokumencie. Przygotowane zostały informacje dla wszystkich inwestycji zapisanych w KT, zarówno z listy podstawowej jak i rezerwowej" - powiedział.

Informacje te zostały przekazane przez samorząd do ministerstwa w sierpniu 2015 r. i rozpoczęły się uzgodnienia co do zasad finansowania i realizacji poszczególnych przedsięwzięć.

Rodzeń podkreślił, że do końca 2015 r. udało się uzgodnić większość inwestycji ujętych w kontrakcie.

Wśród innych projektów, które znalazły się w podkarpackim KT, są m.in. Aglomeracyjna Kolej Podmiejska wraz z budową linii kolejowej do lotniska w Jasionce, budowa południowej obwodnicy Rzeszowa, Centrum Badawczo-Rozwojowe Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Rzeszowskiej, elektryfikacja linii kolejowej Rzeszów-Ocice oraz Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne.

Ważnym projektem, który jest zapisany w KT jest również "Błękitny San". Inwestycja ta zakłada uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin położonych wzdłuż rzeki San - od źródeł do jej ujścia do Wisły. Wartość projektu oszacowano na 1,6 mld zł. Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość wody w zalewie Solińskim i Myczkowskim.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)