Samozatrudnienie Polek jednym z najwyższych w UE
Polska ma jeden z najwyższych w Unii Europejskiej wskaźników udziału kobiet wśród osób samozatrudnionych. Z danych Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego wynika, że w całym okresie transformacji więcej przybyło kobiet pracujących na rachunek własny niż mężczyzn.
_ Można to wytłumaczyć trudną sytuacją kobiet na rynku pracy _ - uważa Halina Potocka z Fundacji na rzecz Kobiet "Ja Kobieta". Według niej pracodawcy preferują mężczyzn, którzy są bardziej dyspozycyjni i tradycyjnie nie obciążeni obowiązkami rodzinnymi.
Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, pracodawcy kierują sie przede wszystkim przydatnością danej osoby w firmie. Mordasewicz uważa, że głównym powodem zakładania własnych firm przez kobiety jest fakt, że prowadzenie własnej firmy daje im większą możliwość godzenia obowiązków domowych z pracą.
Z badań, z którymi zapoznał się Jeremi Mordasewicz, specjalista od problematyki pracy, wynika, że kobiety prowadząc działalność gospodarczą, są bardziej rozważne niż mężczyżni. Ich firmy są bardziej stabilne niż firmy prowadzone przez mężczyzn.
Z obserwacji wiceszefa Głównego Inspektoratu Pracy Romana Giedrojcia wynika, iż te kobiety, które podejmują działalność gospodarczą, są dobrze wykształcone. Z mężczyznami zakładającymi własne firmy bywa różnie. Roman Giedrojć zauważył, że najlepiej prosperują firmy zakładane przez kobiety po 50-tce. Oprócz tego, że są one zazwyczaj dobrze wykształcone, mają też ogromne doświadczenie. Wiele z nich nabyło już prawo do wcześniejszej emerytury i nie boją się ryzyka wiedząc, że w razie porażki mają z czego żyć..
Roman Giedrojć zaznaczył, iż cechą dobrego menadżera jest przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka. Przedsiębiorca nieszanujący pracowników, zastraszający ich nigdy nie będzie miał lojalnego zespołu i dobrych wyników. Ważną cechą świetnego menadżera jest też niezrażanie się niepowodzeniami. Traktowanie porażek jako doświadczenia, z którego można czerpać wiedzę.