Trwa ładowanie...

Sanatoria po nowemu. NFZ wyjaśnia, jak wyjechać

19 lipca weszły w życie nowe regulacje dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. NFZ przypomina, o czym trzeba pamiętać, by skorzystać z sanatorium.

Sanatoria po nowemu. NFZ wyjaśnia, jak wyjechaćŹródło: East News, fot: -
d4mwawx
d4mwawx

Rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński przypomina, że najważniejsze zmiany dotyczą okresu, po którym ponownie będzie można starać się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ.

Lekarz wystawi je najwcześniej po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego leczenia.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje, żeto rozwiązanie skróci kolejki oczekujących na wyjazd do sanatorium.Co roku wpływa do nas średnio 400 tys. skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Zdarza się, że pacjenci zaledwie po kilku dniach od powrotu składają kolejne skierowanie.

Obejrzyj: Polka jak Angelina Jolie. NFZ będzie refundować profilaktyczną mastektomię i odtworzenie piersi

Inną, ważną zmianą jest termin, w którym musimy dostarczyć skierowanie do oddziału NFZ. Według nowych przepisów będziemy mieć na to 30 dni. Po tym czasie skierowanie straci ważność.

d4mwawx

Starania o wyjazd krok po kroku

Droga do sanatorium rozpoczyna się u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. To on ocenia stan zdrowia na podstawie wyników badań i wywiadu. Na podstawie tych danych lekarz decyduje, czy możemy udać się do sanatorium. Wypisuje skierowanie, które następnie przekazujemy do oddziału NFZ, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby starać się o wyjazd do sanatorium finansowanym przez NFZ? Aktualne wyniki badań, w tym badań specjalistycznych (jeśli były wykonywane), karty informacyjne ze szpitali (w przypadku hospitalizacji) oraz skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego przekazujemy do oddziału NFZ, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Możemy wysłać je również pocztą. W oddziale NFZ skierowanie jest rejestrowane. Następnie lekarz specjalista (w oddziale NFZ), na podstawie zgromadzonej przez nas dokumentacji medycznej, ocenia celowość leczenia. Jeśli uzna skierowanie za zasadne, w ciągu 30 dni od wpływu skierowania do oddziału NFZ dostaniemy pismo, z którego dowiemy się, na jakie leczenie uzdrowiskowe zostaliśmy zakwalifikowani. W przypadku negatywnej decyzji lekarza specjalisty, NFZ również powiadomi nas o tym pismem, w którym uzasadni przyczyny odmowy.

d4mwawx

Gdy plany się krzyżują

Czasem zdarzają się sytuacje, gdy z ważnych powodów nie możemy skorzystać z przydzielonego nam sanatorium, np. choroba, wypadek, sprawy rodzinne.

Kiedy z ważnych powodów nie możemy wyjechać do wyznaczonego sanatorium w ustalonym terminie, powinniśmy jak najszybciej zwrócić potwierdzone skierowanie do oddziału NFZ. Do oryginału zwracanego skierowania koniecznie dołączamy pisemne uzasadnienie, w którym wskazujemy powody braku możliwości realizacji skierowania i dokumenty, które uwiarygodnią ten fakt. Ten komplet dokumentów dostarczamy przed datą rozpoczęcia turnusu. Nasze wyjaśnienia zweryfikuje oddział NFZ. Jeśli uzna je za przekonujące, wyznaczy nowy termin pobytu w sanatorium.

Więcej wskazówek znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mwawx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mwawx