Trwa ładowanie...
dee2pto
09-11-2016 15:15

Sasin: poprawki do budżetu m.in. ws programu "Za życiem" - do 28 listopada

Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok będzie opiniowany przez sejmową komisję finansów 1 grudnia, a do 28 listopada zgłoszone zostaną do niego poprawki, w tym ws. rządowego projektu "Za życiem" - poinformował PAP szef komisji finansów Jacek Sasin (PiS).

dee2pto
dee2pto

Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych pytany przez PAP, kiedy można spodziewać się poprawki do projektu budżetu na 2017 r. przewidującej finansowanie programu "Za życiem", powiedział, że będzie ona na pewno w listopadzie.

"Projekt budżetu będzie opiniowany przez komisję 1 grudnia. Również została określona data, do której mają wpłynąć poprawki, to jest 28 listopada. Czyli do tego momentu wszystkie poprawki zostaną zgłoszone do budżetu, następnie zaopiniowane przez komisję finansów publicznych. Na pewno taka poprawka (ws. programu "Za życiem" - PAP) w listopadzie będzie" - powiedział.

Sasin pytany, jakie finansowanie zostanie zapisane w poprawce powiedział, że to rząd określi koszty programu. "Według mojej wiedzy ma być to autopoprawka rządowa. Rząd w tej chwili w związku z tym, że pojawił się nowy program, że została przyjęta stosowna ustawa, określi koszty i odpowiednią poprawkę zaproponuje do budżetu" - dodał.

Jak przewidziano w ocenie skutków regulacji uchwalonej w ubiegłym tygodniu ustawy, w której mowa jest o przygotowaniu programu "Za życiem", jego koszt ma sięgać ponad 300 mln zł rocznie.

dee2pto

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" w ubiegły piątek uchwalił Sejm, Senat nie wprowadził do niej poprawek; teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Nowe prawo przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, a dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny. Środki dla asystentów rodziny mają pochodzić z Funduszu Pracy.

Premier Beata Szydło mówiła we wtorek, że ustawa jest pierwszym elementem systemu wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. "Drugi element to jest program, ten szeroki program, który do końca roku zostanie przedstawiony. I trzeci element to jest kampania informacyjna, którą już niebawem również rozpoczynamy" - zapowiedziała szefowa rządu.

Zaznaczyła, że na program - oprócz szeroko rozumianej pomocy medycznej i wsparcia socjalno-finansowego - złoży się również "opieka edukacyjna".

"To będzie kompleksowy program, będziemy oczywiście etapowo włączali jego kolejne elementy. Zależy nam na tym, żeby zbudować profesjonalne centra koordynacyjno-opiekuńczo-medyczne, w których będzie szeroka pomoc dla rodziny, dla rodziców i dla dziecka. Więc ten program złożymy do końca roku; oczywiście będzie konsultowany również z Radą Dialogu Społecznego" - zapowiedziała premier.

dee2pto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee2pto