Sawicki: 69 polskich zakładów mleczarskich będzie eksportować do Chin

69 polskich zakładów mleczarskich zostało akredytowanych na eksport produktów mleczarskich do Chin, ponadto polskie produkty żywnościowe będą mogły wejść do strefy wolnocłowej w Szanghaju - poinformował w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.

Sawicki: 69 polskich zakładów mleczarskich będzie eksportować do Chin
Źródło zdjęć: © Fotolia | Nitr

Sawicki brał udział w poniedziałek w spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa. Poinformował komisarza UE ds. rolnictwa Daciana Ciolosa o rezultatach swojej niedawnej wizyty w Azji Południowo-Wschodniej.

- Dostaliśmy jako Polska prezent od strony chińskiej dwa dni przed moim przyjazdem: 69 zakładów mleczarskich zostało akredytowanych na eksport produktów mleczarskich do Chin - poinformował Sawicki. Dla porównania, jak podał, taką akredytację ma 10 eksporterów wieprzowiny i 8 - drobiu.

Jak ocenił, tych 69 zakładów "być może uratuje załamanie w bilansie handlowym, które niewątpliwie nastąpiło po lutym". - To dobra informacja dlatego, że w związku z sytuacją między Rosją a Ukrainą popyt na produkty mleczarskie na tamte rynki spadł - podkreślił. Dodał, że decyzja Chin na uruchomienie importu z Polski produktów mleczarskich daje szansę na ustabilizowania rynku mleka.

Poinformował też, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy Polskie produkty żywnościowe będą mogły wchodzić do strefy wolnocłowej w Szanghaju. - A to jest takie małe miasteczko w Chinach, które liczy 43,5 mln mieszkańców; to mniej więcej jest tyle samo, co we wszystkich polskich miastach razem wziętych - powiedział.

- A więc to, co gdzieś powoli tracimy, czy straciliśmy na rynku unii celnej, być może zrekompensujemy w Azji Południowo-Wschodniej - podsumował.

Sawicki odniósł się też do sprawy chińskiego embarga na polską wieprzowinę. Kraj ten zakazał importu naszego mięsa po wykryciu w połowie lutego br. wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch padłych dzików.

Zdaniem polskiego ministra strona chińska "skłania się" ku decyzji ws. regionalizacji importu wieprzowiny, "a więc być może za kilka miesięcy zakupu polskiej wieprzowiny z terenów nieobjętych strefą buforową".

Z Brukseli Julita Żylińska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)