Trwa ładowanie...
d3bsg7e
d3bsg7e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sawicki: plantatorzy czarnych porzeczek dostaną wsparcie

Wysokość pomocy dla producentów czarnych porzeczek będzie znana do końca tygodnia. Zostanie ona uzgodniona po rozmowach z plantatorami i konsultacjach z ministerstwem finansów - poinformował w środę minister rolnictwa Marek Sawicki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3bsg7e

W ubiegłym tygodniu w Sejmie wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk zapowiedział, że pomoc wyniesie 800 zł do hektara upraw, po czym na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa skorygował to do 600 zł/ha.

"W tej chwili jesteśmy na etapie procedowania rozporządzenia dotyczącego pomocy dla producentów porzeczek czarnych" - poinformował szef resortu rolnictwa. Wyjaśnił, że ceny skupu tych owoców już trzeci rok z rzędu są poniżej kosztów produkcji. Obecnie zakłady przetwórcze skupują porzeczkę za ok. 50 groszy za kilogram.

Jak mówił Sawicki, forma pomocy, w ramach de minimis, będzie zbliżona do ubiegłorocznej. W ubiegłym roku plantatorzy dostali dopłaty po 410 zł do hektara.

d3bsg7e

Minister poinformował, że Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) wystąpiło z inicjatywą, by udzielić pomocy tylko tym rolnikom, którzy zobowiążą się do likwidacji 1/3 plantacji porzeczek na okres co najmniej 5 lat. "Do końca nie jestem do tej propozycji przywiązany", ale daje ona szanse na złagodzenie tego problemu w następnych latach - zaznaczył.

Dodał, że w Polsce uprawa porzeczki zajmuje ok. 34 tys. hektarów i mimo niskich cen zbytu nie zmniejsza się, a co istotne jeszcze 5-7 lat temu plony z hektara wynosiły 5-7 ton, a obecnie przekraczają 12 ton z ha. Tej ilości porzeczek nie da się zagospodarować ani w Polsce, w Europie i na świcie. Świat potrzebuje porzeczki wyłącznie je jako dodatku do koncentratów i soków, a nie podstawowego produktu do produkcji napojów - tłumaczył. minister.

d3bsg7e

Podziel się opinią

Share
d3bsg7e
d3bsg7e