Trwa ładowanie...
d3jcat0

Sawicki: powołano sześć zespołów do rozwiązania problemów rolników (aktl.)

#
dochodzą dodatkowe informacje o powołaniu zespołów
#

Share
d3jcat0

11.02. Warszawa (PAP) - Powołanie sześciu zespołów, które mają rozwiązać najpilniejsze problemy rolników - to efekt środowych rozmów ministra rolnictwa Marka Sawickiego z organizacjami rolniczymi. Minister zapowiedział, że pierwsze wyniki prac zespołów poznamy 21 lutego.

Sawicki w środę na konferencji prasowej zorganizowanej o godz. 17 po całodziennych rozmowach z przedstawicielami rolników tak zwrócił się do protestujących rolników: "Po raz kolejny apeluję do organizatorów blokad i marszów ciągników na Warszawę. Nie utrudniajcie życia mieszkańcom wsi i miast zmierzającym do pracy, wracającym z pracy, udającym się na odpoczynek, ale często także do przychodni, szpitala, czy przedszkola".

Skrytykował postawę przedstawicieli rolniczego OPZZ, w tym Sławomira Izdebskiego, którzy - mówił - wyszli z rozmów po 20 minutach bez wysłuchania propozycji strony rządowej i opinii innych organizacji rolniczych. Spotkanie opuścił także b. minister rolnictwa i b. poseł Wojciech Mojzesowicz, reprezentujący rolniczy komitet strajkowy Kujaw i Pomorza.

d3jcat0

Jak podkreślił Sawicki, na spotkaniu pozostali jednak reprezentanci 17 pozostałych organizacji rolników i przetwórców. "W trakcie tych rozmów ustaliliśmy, że powołujemy sześć zespołów do rozwiązania najpilniejszych spraw podnoszonych obecnie przez rolników" - relacjonował szef resortu rolnictwa.

Dodał, że uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele 17 organizacji wyrazili chęć pracy w tych zespołach, a pierwsze wyniki ich prac zostaną zaprezentowane opinii publicznej 21 lutego. Minister zaznaczył, że wszystkie propozycje muszą być zgodne z unijnym i krajowym prawem.

Jeden z zespołów zajmie się kwestią płatności (kar) za przekroczenie kwot w sektorze mleka - poinformował. Jak dowiedziała się PAP, na marcowej radzie ministrów rolnictwa w Brukseli zgłoszony będzie wniosek o rozłożenie kar za nadprodukcję mleka przez polskich rolników. Dodatkowo resort będzie szukał możliwości zwrotu kosztów kupionych przez rolników kwot mlecznych.

Następny zespół zajmie się trudną sytuacją w sektorze trzody chlewnej. "Mamy tam szereg propozycji zawartych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdzie przynajmniej pięć działań skierowanych jest na poprawę sytuacji ekonomicznej gospodarstw zajmujących się trzodą chlewną" - mówił minister. Kolejny to zespół ds. opłacalności produkcji i relacji Wspólnej Polityki Rolnej, polityki krajowej i możliwości finansowych państwa ujętych w ramach WPR - wyliczał.

d3jcat0

Będzie też zespół ds. szkód łowieckich, ds. obrotu ziemią oraz nacisków na Komisję Europejską, by zgodziła na interwencję na rynkach rolnych - poinformował PAP rzecznik resortu rolnictwa.

Sawicki podał, że działacze organizacji, którzy uczestniczyli w rozmowach w resorcie, wyrazili też chęć pracy na rzecz ustawowego rozwiązania powołania komisji trójstronnej dialogu społecznego w rolnictwie. W komisji znaleźliby się reprezentanci organizacji rolników, przetwórców i przedstawiciele rządu.

Jak zapowiedział, projekt ustawy o powołaniu takiej komisji ma powstać w ciągu czterech tygodni.

"Dla wszystkich przedstawicieli rolników - tak jak do tej pory - drzwi w Ministerstwie Rolnictwa są otwarte. Są cywilizowane metody na to, żeby każdy trudny problem omówić i rozwiązać" - konkludował minister.

d3jcat0

Podziel się opinią

Share
d3jcat0
d3jcat0