Trwa ładowanie...
d15c5ea

Sawicki zwróci się do Brukseli w sprawie ceł na zboża

11.8.Warszawa (PAP) - Minister rolnictwa Marek Sawicki zwróci się
do Komisji Europejskiej z prośbą o przywrócenie cła na import zbóż
z krajów pozaunijnych - dowiedziała się PAP w...

Share
d15c5ea

11.8.Warszawa (PAP) - Minister rolnictwa Marek Sawicki zwróci się do Komisji Europejskiej z prośbą o przywrócenie cła na import zbóż z krajów pozaunijnych - dowiedziała się PAP w biurze prasowym resortu rolnictwa.

Jak wyjaśniła dyrektor biura prasowego w resorcie Małgorzata Książyk, w poniedziałek Sawicki podpisał taki wniosek. Teraz dokument będzie przekazany Komitetowi Europejskiemu Rady Ministrów, a po akceptacji zostanie przesłany do Brukseli.

Cła na import zbóż mają chronić interesy unijnych rolników przed napływem zbyt taniego ziarna z krajów trzecich. Z powodu nieurodzaju zbóż i wysokich cen Komisja Europejska w listopadzie 2007 r. zawiesiła pobieranie ceł. Według unijnych przepisów, cła mogą być przywrócone, gdy cena zboża spada do 187 euro za tonę.

d15c5ea

W opinii Sawickiego, teraz nie ma już powodu, by Unia utrzymywała bezcłowy import zbóż. Jego zdaniem, do Polski napływa zbyt dużo taniego ziarna z krajów trzecich, a to powoduje spadek cen pszenicy na krajowym rynku. Maleją także przychody producentów zbóż.

Jak podała Izba Zbożowo-Paszowa, do kraju napływa pszenica i jęczmień z nowych zbiorów z Węgier, Czech oraz Niemiec. Do Polski trafia także pszenica z Ukrainy.

Prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż Zbigniew Kaszuba uważa, że import zbóż z Ukrainy "jest problemem", gdyż koszty produkcji są tam znacznie niższe niż w krajach UE.

Według notowań Krajowej Federacji Producentów Zbóż, zakłady przetwórcze płaciły w poniedziałek za pszenicę konsumpcyjną od 500- 650 zł za tonę. Żyto kosztowało zaś 400-530 zł za tonę. Na wiosnę rolnicy uzyskiwali za pszenicę nawet 900 zł za tonę.

d15c5ea

W tym roku zbiory zbóż w Europie są dobre. Eksperci szacują, że w UE będzie zebranych 296 mln ton ziarna, tj. o około 40 mln ton (16 proc.) więcej niż w roku 2007.

Według Sawickiego, o 7-9 proc. niższe od ubiegłorocznych będą zbiory ziarna w Polsce. Powodem jest susza, która najbardziej dała się we znaki rolnikom w Wielkopolsce. Zbiory zbóż mogą wynieść 23,1 - 23,6 mln ton (bez kukurydzy). (PAP)

awy/ pad/ jra/

d15c5ea

Podziel się opinią

Share
d15c5ea
d15c5ea