Trwa ładowanie...
d270hl2
29-06-2015 15:20

Schetyna: wymiar lokalny jednym z fundamentów współpracy polsko-chińskiej (aktl.)

#
dochodzi informacja o podpisaniu umowy o współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Uniwersytetem Henańskim
#

d270hl2
d270hl2

29.06. Łódź (PAP) - Zdaniem ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny współpraca na poziomie samorządów, regionów jest jednym z fundamentów relacji polsko-chińskich. Szef resortu mówił o tym w poniedziałek w Łodzi podczas III Forum Regionalnego Polska-Chiny.

Schetyna przypomniał, że w 2011 roku oba państwa podpisały umowę o partnerstwie strategicznym i ustaliły wymiar tej współpracy. Według niego, był to przełomowy moment we wzajemnych stosunkach obu państw. Jak mówił, już wtedy zwrócono uwagę, że wymiar samorządowy, regionalny będzie jednym z fundamentów tej współpracy.

Minister wspomniał też o ważnej roli naszego kraju w chińskiej inicjatywie Nowego Jedwabnego Szlaku, nazywanej również "jednym pasem i jednym szlakiem", co oznacza odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą. Kluczowym elementem "jednego szlaku" są połączenia kolejowe, a wszystkie trasy Chiny-UE przebiegają przez Polskę. Według Schetyny to projekt, który "może pokazać, nowy wymiar relacji między Chinami a Unią Europejską, między krajami Unii a Chinami".

Przypomniał, że od 2013 roku funkcjonuje już m.in. połączenie kolejowe między Łodzią a stolicą chińskiej prowincji Syczuan Chengdu. Jego zdaniem jest ono "symbolem połączenia nie tylko dwóch miast, ale i dwóch krajów, dwóch kultur i dwóch światów".

d270hl2

"Dzisiejsze relacje są prawdziwe, naturalne i będą się rozwijać. To nie jest jednak tak, że raz nawiązaliśmy kontakty i one będą zawsze. Musimy nad nimi ciągle pracować, musimy się w nie ciągle angażować" - mówił. Dlatego - jak dodał - "jako MSZ będziemy namawiać do kontaktów na poziomie samorządów".

Schetyna przypomniał, że Polska należy do grupy członków założycieli promowanej przez Chiny nowej międzynarodowej instytucji finansowej, Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Zwrócił uwagę, że w poniedziałek minister finansów Mateusz Szczurek podpisuje w Chinach akt założycielski tego wspólnego banku.

Szef MSZ powiedział również, że Polska i jej osiągnięcia w ostatnich 25 latach są doceniane i szanowane w Chinach. Ma też nadzieję, że Polska stanie się dla turystów z Chin miejscem, z którego będą oni rozpoczynali zwiedzanie Europy.

Zdaniem obecnego na forum wiceprzewodniczącego Chińskiego Ludowego Stowarzyszenia Przyjaźni z Zagranicą CPAFFC Song Jingwu projekt "szlaku jedwabnego" to sposób na rozwój gospodarczy, a Polska jest jednym z głównych jego partnerów. Z kolei wicegubernator prowincji Hebei Jiang Deguo wymienił cztery - jego zdaniem - główne aspekty współpracy między Chinami a Polską. Dotyczyć miałaby ona: współpracy dotyczącej bazy produkcyjnej, infrastruktury, urbanistyki i planowania miast oraz w dziedzinie kultury, edukacji i turystyki.

d270hl2

W trakcie trwania forum podpisane zostały umowy o współpracy między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a prowincją Henan, między miastem Łódź a Chengdu, Koluszkami a Dujiangyan, Politechniką Częstochowską a Uniwersytetem Jianzhu w Shenyang oraz pomiędzy Centrum Studiów Polska-Azja a Shanghai University of International Business and Economics.

Z podpisania umowy zadowolona jest prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która przyznała, że szczególnie interesuje ją wymiana naukowa i napływ studentów z "tamtej strony świata". Liczy też, że zaktywizuje się sfera gospodarczą.

Z kolei marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że województwo łódzkie wspólnie z miastem Łódź będąc gospodarzem tego forum wpisuje się w chińską politykę otwierania się na Europę.

d270hl2

W poniedziałek doszło też do spotkania przedstawicieli władz Uniwersytetu Łódzkiego z delegacją chińskiej prowincji Henan. Podpisana została umowa o współpracy z Uniwersytetem Henańskim. Jak informuje prorektor UŁ ds. współpracy z zagranicą prof. Zofia Wysokińska obie uczelnie pracują nad utworzeniem wspólnej instytucji edukacyjnej Chińsko-Polskiego International College - Sino-Polish International College.

Umowa, którą podpisali rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel i prezydent Uniwersytetu Henańskiego prof. Lou Yuangong, dotyczy zarówno kształcenia akademickiego jak i prowadzenia wspólnych badań naukowych. Przewiduje się m.in. wymianę pracowników naukowych i nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów, tworzenie wspólnych studiów i wreszcie transfer studentów Uniwersytetu Henańskiego z 1 i 2 roku studiów licencjackich na 1 i 2 rok studiów licencjackich prowadzonych w języku angielskim w UŁ.

Rzecznik łódzkiej uczelni Tomasz Boruszczak przypomniał, że w samej prowincji Henan Uniwersytet Łódzki podpisał do tej pory umowy o współpracy z Zhengzhou University, Henan University of Technology i Zhengzhou Institute of Aeronautical Industry Management. UŁ współpracuje jeszcze z 16 uczelniami wyższymi w innych miastach i prowincjach Chińskiej Republiki Ludowej.

d270hl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d270hl2