Schetyna: zapisy TTIP powinny być znane w tym roku (aktl.)

#
dochodzi wypowiedź wicepremiera Janusza Piechocińskiego dla PAP
#

27.03.2015 14:40

27.03. Warszawa (PAP) - Zapisy projektu umowy o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między USA a UE powinny być znane jeszcze w tym roku - ocenił w piątek szef MSZ Grzegorz Schetyna. Według wicepremiera Janusza Piechocińskiego umowa ta jest nieuchronna.

"Ciągle jestem zwolennikiem, i mam głęboką wiarę, że w 2015 roku - będziemy mogli mówić, że wiemy wszystko (o umowie TTIP), że te zapisy i ten projekt będzie gotowy, przygotowany do tego, żeby położyć go na stole. To jest wielkie wyzwanie. Tutaj trzeba być bardzo wrażliwym, bardzo spokojnie to prowadzić, żeby tego +nie wywrócić+, bo to jest naprawdę wielka szansa i (...) pokazałoby skuteczność wolnego świata" - podkreślił w piątek w TOK FM szef polskiej dyplomacji, pytany, kiedy będą znane zapisy umowy.

Wicepremier, szef resortu gospodarki Janusz Piechociński powiedział w piątek PAP, że umowa o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między USA a UE jest nie do uniknięcia. "Przeceniamy TTIP z punktu widzenia tego, co znajdzie się w tej umowie, a zapominamy o tym, że to jest pewna nieuchronność" - podkreślił.

"Świat idzie w stronę wielkiej globalizacji poprzez powiązania umowami o wolnym handlu. To widzimy: umowa Unia Europejska-Kanada, Unia-Korea, Unia-Japonia, która w tej chwili jest negocjowana. Przykład Singapuru, który we wszystkich możliwych kierunkach ma podpisane umowy o wolnym handlu. TTIP to ma być takie dopełnienie coraz mniej skutecznego w regulacjach światowych WTO, której pozostanie wymaga ciągłej modyfikacji. Świat przyspieszył i stąd ci silniejsi - nie czekając na słabsze kraje - chcą narzucić nowe tempo wyścigu i mechanizmów konkurencji dogodnych oczywiście dla siebie" - dodał Piechociński.

Negocjacje dotyczące umowy toczą się w ramach trzech obszarów: dostępu do rynku, obejmującego handel towarami, usługami oraz zamówienia publiczne; współpracy regulacyjnej oraz zasad w handlu, gdzie przedmiotem są ułatwienia handlowe, współpraca celna, ochrona praw własności intelektualnej, małe i średnie przedsiębiorstwa, handel surowcami i energią oraz zrównoważony rozwój.

Od czerwca 2013 r. odbyło się już osiem rund negocjacji. Następna przewidziana jest w kwietniu w Waszyngtonie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)