Schłodzone nastroje na amerykańskich rynkach
Fatalne dane z amerykańskiego rynku pracy - tym samym program QE3 jest niezagrożony. Kurs EUR/USD znalazł się na dawno niewidzianych poziomach, w okolicach 1,30. Tydzień pod znakiem decyzji RPP, ale zmiana stóp procentowych raczej niemożliwa.
08.04.2013 10:10
Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia była decyzja EBC co do wysokości stóp procentowych. Zaskoczenia nie było i pozostawiono stopy na niezmienionym poziomie. Jednakże wypowiedź Mario Draghiego wzbudziła wiele wątpliwości wśród inwestorów. Szczególnie fragment w odniesieniu do inflacji sugeruje, że obniżka stóp procentowych na następnym posiedzeniu wydaje się bardzo prawdopodobna. Draghi zaznaczył, że wciąż utrzymuje się ryzyko pogorszenia perspektyw gospodarki dla strefy euro, a tym samym dał argument do luzowania polityki w kolejnych miesiącach.
Niemniej istotnym wydarzeniem mijającego tygodnia z punktu widzenia rynków, była piątkowa seria danych z amerykańskiego rynku pracy. Dane te bardzo rozczarowały, bo były znacznie gorsze niż przewidywali analitycy. Według piątkowej publikacji w marcu przybyło 88 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (oczekiwano 200 tys.), spadła co prawda stopa bezrobocia z 7,7% do 7,6%, ale inwestorów to nie przekonało i zaczęli wycofywać się z pozycji na dolarze skutkiem czego był wzrost na parze EUR/USD, a w konsekwencji umocnienie się złotego do dolara. Jednakże spadki na USD/PLN należy traktować jako krótkookresową realizację zysków. Umocnienie złotego wydaje się być przejściowe.
Słabe dane z amerykańskiej oznaczają, że nie można być pewnym co do trwałości ożywienia gospodarczego w USA. Z rynkowego punktu widzenia oznacza to mniej więcej tyle, że Rezerwa Federalna najprawdopodobniej nie wycofa się z trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3) w najbliższym czasie. Konsensus zakłada, że FED zakończy program QE3 na przełomie tego i przyszłego roku. Jest jeden warunek: ożywienie gospodarcze musi postępować, a nie jest to wcale takie pewne o czym świadczą choćby piątkowe dane z rynku pracy. Dotychczas prezentowane dane wskazywały na coraz lepsze perspektywy amerykańskiej gospodarki, jednakże ten trend może się załamać podobnie jak miało to miejsce w Europie. Trudno się jednak spodziewać by była to trwała tendencja, kolejne ukazywane dane powinny to potwierdzić w końcu program QE3 wciąż działa.
W środę czeka nas decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Prawie wszyscy ekonomiści uważają, że poziom 3,25% nie zostanie zmieniony. Marcowa obniżka o 50pb zamknęła cykl obniżek, jednak opublikowany słaby odczyt indeksu PMI (spadek do poziomu 48pkt. w marcu, jest to najniższy poziom od sierpnia 2012 roku), a dodatkowo słabe dane z europejskich gospodarek mogą spowodować, że temat obniżek odżyje. Niemal pewne jest, że teraz Rada nie wykona żadnych ruchów, ale komunikat po posiedzeniu może odpowiedzieć jakie decyzje podejmie w przyszłości. Moim zdaniem inflacja będzie dalej spadać i Rada w ślad za EBC do końca roku zdecyduje się na obniżkę, sprowadzając stopę do poziomu 3,00%. Dalsze luzowanie polityki będzie miało negatywny wpływ na notowania złotego.
W dzisiejszym kalendarzu poza wskaźnikiem produkcji przemysłowej w Niemczech (oczekiwane są nieznacznie lepsze odczyty) i Indeksem Sentix dla Strefy Euro nie ma istotnych danych makroekonomicznych. Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 07.02.2013 do 08.04.2013
Obserwowany ostatnimi czasy na EUR/PLN trend wzrostowy został złamany. Kurs poszybował dynamicznie w kierunku południowym przełamując po drodze kolejne zniesienia Fibonacciego. Obecnie mamy do czynienia z odreagowaniem ostatnich spadków. Wsparcie stanowi 23,6% zniesienie Fibonacciego w okolicach 4,1360, opór stanowić będzie 4,1570 czyli testowane dzisiaj 50% zniesienie Fibonacciego.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 08.02.2013 do 08.04.2013
Kurs CHF/PLN porusza się w ramach wyrysowanego szerokiego kanału wzrostowego. Po ustanowieniu lokalnego szczytu na poziomie 3,4580 kurs zaczął spadać. W najbliższych dniach prawdopodobne jest testowanie dolnego ograniczenia tego kanału a dalej 61,8% zniesienia Fibonacciego. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie maksimum ostatniego tygodnia w okolicach 3,4580.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 07.02.2013 do 08.04.2013
Kurs USD/PLN od ponad miesiąca poruszał się w kanale wzrostowym. Wczoraj doszło do wybicia dołem z tego kanału, dolnego ograniczenie kanału zostało przełamane. Obecnie testowane jest wsparcie na poziomie 3,1890 czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie dolne ograniczenie kanału wzrostowego w okolicach 3,2400.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.02.2013 do 08.04.2013
Kurs GBP/PLN zakończył serię wzrostów jaka miała miejsce przez ostatnie trzy tygodnie i od kilku dni spada, poruszając się w ramach formacji trójkąta. Wsparcie stanowić będzie dolne ramię tego trójkąta w okolicach 4,9000, opór stanowić będzie górne ograniczenie formacji na poziomie 4,9420.
Krzysztof Pawlak
specjalista cash management
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |