ŚDM/ Ekolodzy: potrzebne jest ekologiczne nawrócenie

Zwrócenie uwagi na rolę stworzenia w chrześcijańskim nauczaniu, troska o florę i faunę, czystość powietrza i wody - to istota ekologicznego nawrócenia, o które apeluje papież Franciszek - mówią PAP przedstawiciele katolickich organizacji ekologicznych.

26.07.2016 14:50

We wtorek w krakowskim parku Krowoderskim organizacje ekologiczne zrzeszone w The Global Catholic Climate Movement otworzyły wioskę ekologiczną, w której będą pokazywać i tłumaczyć mieszkańcom miasta oraz uczestnikom Światowych Dni Młodzieży przesłanie ekologicznej encykliki papieża Franciszka Laudato si.

Franciszkanin ojciec Stanisław Jaromi z Ruchu Ekologicznego Św. Franciszka z Asyżu powiedział w rozmowie z PAP, że papież w swojej encyklice podkreśla rolę ekologii integracyjnej. "Odnowa relacji z bliźnimi, z przyrodą, panem Bogiem daje chrześcijańską podstawę do zajmowania się takimi problemami jak zanieczyszczenie gleby, wody, powietrza, kwestiami klimatycznymi, problemami energetycznymi. Papież wzywa nas do nawrócenia ekologicznego" - podkreślił.

Obecny na otwarciu eko-wioski jezuita Jacek Poznański dodał, że przez ekologiczne nawrócenie należy rozumieć "dostrzeżenie istotnej roli stworzenia w chrześcijańskim nauczaniu". Jak wyjaśnił, chodzi o dostrzeżenie rzeczy, które nam często umykają, a są nimi np. troska o florę i faunę, które nas otaczają.

"Nasz indywidualizm, zapatrzenie w siebie często przysłaniają nam oczy i uszy na +wołanie ziemi+" - podkreślił jezuita.

Na konsumpcjonizm zwrócił szczególnie uwagę o. Jaromi, który przypominał, że w Polsce po okresie PRL "rzuciliśmy się zachłannie na niektóre dobra, bez uwagi na potrzeby bliźnich". "Potrzebujemy nowego początku, uderzenia we własne piersi. Tym bliźnim jest też przyroda; ile miejskich parków znika, bo deweloperzy postanowili postawić kolejne, ogrodzone, wybrane dla niektórych nowe osiedle?" - mówił franciszkanin.

W ekologicznej wiosce znajduje się m.in. drzewo, do którego pielgrzymi i odwiedzający mogą przyczepiać swoje modlitwy w intencji ziemi. Na jednej z tasiemek napisano: "Modlę się o czyste powietrze dla Krakowa". Miasto to jest bowiem niechlubną stolicą Polski pod względem zanieczyszczeń powietrza.

Na terenie wioski jest też namiot, w którym można się pomodlić i pomedytować, oraz scena, na której w środę odbędą się koncerty w podzięce Franciszkowi za Laudato si.

W opublikowanej w połowie ub.r. encyklice papież Franciszek podkreśla, że ziemia "protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr". Zwraca uwagę na konieczność redukcji emisji m.in. dwutlenku węgla poprzez zastępowanie paliw kopalnych i rozwijanie odnawialnych źródeł energii.

W encyklice Franciszek przekonuje też, że konieczne jest połączenie troski o środowisko ze szczerą miłością do człowieka i z ciągłym zaangażowaniem wobec problemów społeczeństwa. Według niego cała ludzkość powinna zjednoczyć się w dążeniu do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju, gdyż "jest jeszcze zdolna do współpracy w budowaniu naszego wspólnego domu".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)