SdPl-NL za odrzuceniem weta do "pomostówek" i pracami nad świadczeniami nauczycielskimi

17.12.Warszawa (PAP) - Koło SdPl-NL będzie za odrzuceniem
prezydenckiego weta do ustawy o emeryturach pomostowych, ale chce
od koalicji PO-PSL potwierdzenia, że będą dalsze prace...

17.12.Warszawa (PAP) - Koło SdPl-NL będzie za odrzuceniem prezydenckiego weta do ustawy o emeryturach pomostowych, ale chce od koalicji PO-PSL potwierdzenia, że będą dalsze prace nad ustawą o świadczeniach przejściowych dla nauczycieli - zapowiedział w środę szef koła Marek Borowski.

Borowski powiedział PAP, że ponieważ w sprawie emerytur pomostowych rząd uwzględnił najpoważniejszy postulat SdPl, tj. porozumiał się z nauczycielami i stworzył dla nich rozwiązania przejściowe, koło SdPl-NL mimo innych zastrzeżeń do ustawy będzie głosował za odrzuceniem prezydenckiego weta.

Jednocześnie Borowski zastrzegł, że stanie się tak, jeżeli SdPl "uzyska potwierdzenie ze strony koalicji, że w razie odrzucenia weta będą kontynuować prace nad tą ustawą (dotyczącą świadczeń przejściowych dla nauczycieli)".

Borowski zapowiedział także skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego przepisu mówiącego o tym, że emerytury pomostowe nie przysługują tym, którzy podjęli pracę po 1 stycznia 1999 roku. Jego zdaniem "mamy tu do czynienia z rodzajem naruszenia zaufania obywatela do państwa".

"Zwracamy się z apelem do SLD - żeby głosowało za odrzuceniem weta do ustawy o emeryturach pomostowych, a także o to, żebyśmy wspólnie wystąpili do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tego zapisu" - mówił Borowski. "Razem mamy dostateczną liczbę głosów, żeby to zrobić" - dodał.

Borowski zapowiedział też, że jego koło opowie się za odrzuceniem prezydenckiego weta do ustawy o ustroju sądów powszechnych. W opinii szefa klubu SdPl-NL "tu nikt nikomu nie zabiera pieniędzy, ale sytuację trzeba uporządkować".

SdPl-NL jest natomiast za podtrzymaniem weta prezydenta do trzech ustaw zdrowotnych oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zdaniem Borowskiego "ustawy o zoz-ach są złe i prowadzą do prywatyzacji". "Nie zgodzimy się na to" - podkreślił.

Do odrzucenia weta prezydenta potrzebna jest w Sejmie większość 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów); koalicja PO-PSL nie ma tylu głosów, dlatego potrzebuje wsparcia posłów z klubu Lewicy oraz kół poselskich. (PAP)

mzk/ mok/ jra/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finanseświadczeniaemerytury

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)