Trwa ładowanie...
d432487
d432487

Sejm/ Komisja za projektem ustawy o kontroli niektórych inwestycji

Sejmowa komisja skarbu poparła w środę projekt ustawy o kontroli niektórych inwestycji, która ma chronić polskie spółki strategiczne przed wrogim przejęciem. Posłowie zwrócą się jednak do MSZ o opinię, czy proponowane zapisy są zgodne z prawem UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d432487

Posłowie komisji uznali, że projekt ustawy dotyka kwestii związanych z ograniczeniem obrotu gospodarczego, dlatego ministerstwo spraw zagranicznych wydało opinię, czy jest on zgodny z prawem wspólnotowym. Zaproponowano, by minister spraw zagranicznych założył stosowne opinie do 1 lipca.

Ustawę, która chroniłaby poszczególne spółki przed wrogim przejęciem, już w grudniu ub.r. zapowiadał ówczesny minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Wskazywał wówczas, że MSP tworzy taką ustawę. Ostatecznie do Sejmu trafiła jednak jako projekt poselski. Projekt nakłada na inwestorów obowiązek poinformowania ministerstwa skarbu o planowanym kupnie udziałów w jednej ze strategicznych spółek. Minister skarbu mógłby zgłosić sprzeciw i zablokować taką transakcję. Na decyzję miałby 90 dni od otrzymania zgłoszenia, albo wszczęcia postępowania w tej sprawie.

d432487

Listę podmiotów podlegających ochronie ma określić w rozporządzeniu rząd. Ma przy tym uwzględnić udział danego podmiotu w rynku, skalę prowadzonej działalności oraz to, czy kontrola inwestycji jest niezbędna dla zapewnienia ochrony porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

Projekt przewiduje również sankcje za dokonanie transakcji z naruszeniem ustawy, czyli m.in. pomimo sprzeciwu lub bez zawiadomienia. W projekcie zapisano unormowania wymuszające zbycie takich akcji albo udziałów.

Polska nie jest pierwszym krajem, który wprowadza takie przepisy - zrobiły to już m.in. Austria i Niemcy. W Kanadzie polski koncern KGHM kupując spółkę Quadra musiał uzyskać zgodę kanadyjskiego ministra przemysłu, musiał też spełnić szereg warunków postawionych przez kanadyjski rząd.

d432487

Podziel się opinią

Share
d432487
d432487