Trwa ładowanie...

Sejm przegłosował zmianę terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego

Sejm uchwalił w piątek zmiany kilku ustaw podatkowych, wprowadzając do nich m.in. korzystne dla podatników przepisy dotyczące przerwania terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Sejm przegłosował zmianę terminu przedawnienia zobowiązania podatkowegoŹródło: WP.PL
d3a6dtk
d3a6dtk

W głosowaniu w sprawie zmian w Ordynacji podatkowej, Kodeksie karno-skarbowym i Prawie celnym wzięło udział 444 posłów; za nowelizacją opowiedziało się 442 posłów, dwóch było przeciw.

Podczas prac nad nowelizacją posłowie wszystkich klubów zgodnie podkreślali, że zmiany są korzystne dla podatników, a przy tym nie ograniczą ściągania podatków.

Obecnie Ordynacja podatkowa przewiduje, że zobowiązania podatkowe przedawniają się po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że jeżeli podatnik ma do zapłacenia PIT za 2012 rok do końca kwietnia 2013 roku, to musi się liczyć z kontrolą skarbową do końca 2018 roku.

d3a6dtk

Jest jednak przepis, który mówi, że termin przedawnienia zawiesza się w wyniku wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Podatnik może o tym jednak nie wiedzieć, bowiem o wszczęciu postępowania w sprawie nie informuje się. Podatnik jest powiadamiany dopiero wówczas, gdy postępowanie jest prowadzone przeciw niemu.

Możliwe są więc sytuacje, kiedy po upływie pięciu lat podatnik jest przekonany, że jego zobowiązania przedawniły się i pozbywa się dokumentów podatkowych, tymczasem w międzyczasie termin ten uległ zawieszaniu.

Przygotowane przez Senat zmiany są efektem ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zakwestionowany przez TK przepis przewiduje, że bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostaje zawieszony z dniem wszczęcia postępowania karnego, postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Oznacza to, że jeżeli wszczęto postępowanie, bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu.

Nowelizacja przewiduje, że podatnicy będą informowani o zawieszeniu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w ich sprawie. W efekcie wszczęcie postępowania karnego wobec podatnika, który nie zapłacił należności, będzie powodowało zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego lub celnego tylko wtedy, jeżeli podatnik zostanie poinformowany o zawieszeniu przed upływem tego terminu.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

d3a6dtk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a6dtk