Sejm przyjął informację rządu o sytuacji na rynku pracy

Sejm przyjął w piątek do wiadomości
informację rządu o sytuacji i prognozowanych tendencjach na rynku
pracy w 2006 roku. Posłowie przyjęli też sprawozdanie z realizacji
zadań Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2005 rok
oraz plan na 2006 rok.

O odrzucenie informacji rządu, a także sprawozdania z realizacji planu działań zapobiegających bezrobociu w 2005 r. i planu tych działań na 2006 r., wnioskowała Platforma Obywatelska. Posłowie odrzucili jednak wnioski PO.

Sejm odrzucił natomiast w pierwszym czytaniu projekt rezolucji, autorstwa posłów SLD, wzywającej rząd do poprawy sytuacji na rynku pracy i przeciwdziałania emigracji zarobkowej. Za odrzuceniem projektu głosowało 230 posłów, 66 było przeciwko, a 110 wstrzymało się od głosu.

Autorzy projektu chcieli zaapelować do rządu o "stworzenie mechanizmów", które służyłyby "zwalczaniu bezrobocia i zahamowaniu nieprzewidywalnego w skutkach procesu emigracji zarobkowej".

Bezrobocie rejestrowane w Polsce w lipcu wyniosło 15,7 proc. Według minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty, można się spodziewać, iż stopa bezrobocia w końcu 2006 roku będzie nieznacznie przekraczać 15 proc.

Z danych resortu pracy i polityki społecznej wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat do pracy za granicą wyjechało około 660 tys. Polaków; najwięcej do Niemiec (322 tys.), Wielkiej Brytanii (228 tys), Irlandii i Włoch. Kalata zaznaczyła, że brak jest dokładnych danych, ile z osób wyjeżdżających do pracy pozostaje za granicą. Jej zdaniem, "nie ma podstaw do szacunków, że wyjechało 2 mln Polaków".

W tym roku na programy na rzecz przeciwdziałania bezrobociu przeznaczonych jest 2,1 miliarda zł. Różnymi formami aktywizacji zawodowej objętych ma zostać ok. 800 tys. bezrobotnych.

alz/ par/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)