Trwa ładowanie...
d47ghus

Sejm/Pytania w debacie na projektem budżetu na 2016 r.

Jak Ministerstwo Finansów wyliczyło dochody budżetu państwa na 2016 r., zapisując w nim m.in. wpływy z nieuchwalonych jeszcze podatków - to jeden z wątków, który przewijał się w pytaniach, jakie zadawali posłowie w debacie nad projektem ustawy budżetowej.

Share
d47ghus

Podczas wtorkowej debaty do zadania pytania zgłosiło się ponad 80 posłów. Bożena Kamińska (PO) chciała się dowiedzieć, jak rząd PiS zamierza zbilansować wydatki i dochody, "jeśli podstawowe założenia makroekonomiczne takie jak inflacja i kurs złotego nie sprawdzają się". "Gdzie znajdziecie brakujące miliardy złotych, gdy okaże się, że euro będzie kosztowało więcej niż 4,03 zł, dolar więcej niż 3,66 zł, a inflacja będzie niższa niż 1,7 proc." - spytała Kamińska.

Kilkoro jej partyjnych kolegów pytało natomiast, jak zostanie sfinansowany wieloletni program Rodzina 500+.

Zdaniem Jerzego Kozłowskiego (Kukiz'15) projekt budżetu cechuje "optymizm rządu co do dochodów oraz rozrzutność po stronie wydatków". Poseł pytał, jaką metodologię przyjął rząd, określając przychody z podatków bankowego i od sklepów wielkopowierzchniowych, które nie zostały jeszcze uchwalone.

d47ghus

Jan Łopata (PSL) ocenił, że po stronie dochodów budżetowych są same niewiadome. Podkreślił, że wciąż nie zakończyły prace nad ustawami o podatkach bankowym i od sklepów wielkopowierzchniowych. "Stąd pytanie o realność tych dochodów" - zaznaczył.

Podobnie, Mirosław Pampuch (Nowoczesna)
ocenił, że w projekcie budżetu rząd bardzo optymistycznie założył wpływy z VAT i podatku akcyzowego. "Czy ministerstwo dokonało analizy dochodów z podatku VAT i z akcyzy w aspekcie spadku cen paliw?" - zapytał.

"Jak politycy PiS będą patrzeć w oczy samorządowcom?" - spytała natomiast Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna). Podkreśliła, że samorządy bardzo stracą na zmniejszeniu ich dochodów ok. 8 mld zł. Dopytywała, jaki pomysł rząd ma na samorządy.

Posłowie opozycji m.in. Jacek Protasiewicz (PO) oraz Rafał Wójcikowski (Kukiz'15) pytali, kiedy rząd zrezygnuje z tzw. podatku miedziowego, jakim jest obciążony KGHM. Przypominali, że likwidację tej daniny obiecywała w kampanii wyborczej i expose premier Beata Szydło (PiS), a tymczasem w projekcie budżetu na 2016 r. rząd założył przychody z tego tytułu w wysokości ponad 1,5 mld zł.

d47ghus

Z kolei Stefan Romecki (Kukiz'15) dopytywał, kiedy rząd zrezygnuje z - jak powiedział - niechcianej przez społeczeństwo pozycji budżetowej, jaką są subwencje dla partii politycznych. Przekonywał, że w ten sposób można zaoszczędzić blisko 140 mln złotych rocznie. "Pieniądze (na partie polityczne) są wydawane głównie na ośmiorniczki, dzielenie, skłócanie społeczeństwa i agitację polityczną" - mówił.

Tomasz Latos (PiS) zapytał o leczenie osób po przeszczepach. "Chodzi o 80 mln zł, które straci koncern farmaceutyczny wskutek wprowadzenia leków generycznych, a te leki będą kosztowały - o ile mi wiadomo - 3,20 i 10,50, a nie 100 zł" - powiedział Latos. Zupełnie inaczej do sprawy odniosła się Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). "Ceny leków, które stosowane są przez dzieci po transplantacjach, wzrosną. To nie jest taka prosta sprawa, aby zamienić leki generyczne, bo wiele z nich nie jest przebadane" - zwróciła uwagę.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz nawiązał do obietnicy wyborczej premier Szydło dotyczącej wprowadzenia 15-proc. CIT dla małych przedsiębiorstw. "Gdzie w budżecie obniżenie CIT-u dla małych przedsiębiorstw od 2016 r.?" - pytał Kosiniak-Kamysz ministra finansów Pawła Szałamachę (PiS). Spytał też, kiedy wzrosną dopłaty bezpośrednie dla rolników.

Kilka wystąpień dotyczyło wydatków na obronność. Paweł Szramka (Kukiz'15) spytał, "czy MON zdaje sobie sprawę, ile pieniędzy w wojsku jest marnotrawione"? Zwrócił uwagę na - jego zdaniem - nie do końca przemyślane przetargi lub modernizację starego, zużytego sprzętu, które są porównywalne z kosztami zakupu nowego sprzętu.

d47ghus

Jerzy Gosiewski (PiS) chciał się dowiedzieć, czy wydatki na zakup uzbrojenia i sprzętu wojskowego nie powinny zostać uzależnione od ich produkcji lub inwestycji producentów w Polsce.

Natomiast Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) zauważył, że nowelizując ustawę budżetową na 2015 r., Sejm zabrał pieniądze na obronność. "Jeżeli w przyszłorocznym budżecie zabraknie pieniędzy, czy taki zabieg nie będzie ponowiony?" - pytał.

Artur Górski (PiS) zwrócił natomiast uwagę na niski w ostatnich latach limit mianowań w służbie cywilnej. Chciał się przy tym dowiedzieć, "czy jest szansa, że w najbliższych latach rząd PiS przekreśli politykę stagnacji i zaniedbań PO wobec administracji rządowej i wzmocni ten kręgosłup państwa?".

d47ghus

Podziel się opinią

Share
d47ghus
d47ghus