Trwa ładowanie...
d3eempj
09-10-2015 10:00

Sejm/ Regulacje dot. terminów zapłaty w transakcjach handlowych - do prezydenta

Sejm opowiedział się w piątek za przyjęciem części senackich poprawek techniczno-legislacyjnych do noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ma ona polepszyć sytuację przedsiębiorców między innymi w kwestiach płynności finansowej.

d3eempj
d3eempj

Tym samym parlament zakończył prace nad nowelizacją; teraz trafi ona na biurko prezydenta.

Wcześniej sejmowa komisja gospodarki opowiedziała się za przyjęciem siedmiu spośród 10 zgłoszonych przez Senat poprawek. Wszystkie mają charakter legislacyjno-techniczny, nie wprowadzają zmian merytorycznych.

Celem noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw jest "przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym". Ustawę przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

Najważniejsze zmiany wprowadzane przez ustawę to między innymi wprowadzenie mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, nowy mechanizm naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego oraz zróżnicowanie wysokości tych odsetek. Nowe przepisy wprowadzają również zmiany w zakresie naliczania odsetek maksymalnych, które stanowić będą dwukrotność odpowiednio - odsetek ustawowych (kapitałowych) lub odsetek ustawowych za opóźnienie.

d3eempj

Zgodnie z ustawą relacja między odsetkami kapitałowymi i za opóźnienie zostanie ustalona na stałym poziomie (odsetki za opóźnienie będą wyższe od odsetek kapitałowych). Identyczna relacja zostanie zachowana między odsetkami maksymalnymi kapitałowymi a maksymalnymi za opóźnienie. Tym samym zaakcentowana zostanie funkcja sankcyjna odsetek za opóźnienie. Ponadto również odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie w obrocie profesjonalnym będą wyższe niż w obrocie konsumenckim, co ma wzmocnić pożądane postawy płatnicze w obrocie gospodarczym.

W razie wzrostu stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, wzrost poziomu odsetek maksymalnych będzie zbliżony do wzrostu stóp rynkowych.

d3eempj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eempj