Sejm skierował do dalszych prac projekty ustaw dotyczące likwidacji MSP

Sejm skierował w piątek do dalszych prac w Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa dwa rządowe projekty ustaw dotyczące likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa.

02.12.2016 12:55

Chodzi o dwa rządowe projekty ustaw: o zasadach zarządzania mieniem państwowym, oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Rząd chce, aby od tycznia 2017 roku Ministerstwo Skarbu Państwa zostało zlikwidowane. "Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami - zarówno w kampanii wyborczej, jak i również z zapowiedzią wynikającą z expose pani premier Beaty Szydło" - mówił w czwartek Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów i p.o. ministra skarbu Henryk Kowalczyk, podczas pierwszego czytania obu projektów.

W czwartek wieczorem opozycja złożyła wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu obu projektów.

Sejm w piątek odrzucił te wnioski. Tym samym zdecydował o skierowaniu ich do dalszych prac w sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa. Posiedzenie komisji odbędzie się jeszcze w piątek, 60 minut po zakończeniu głosowań.

Rząd przekonuje, że likwidacja MSP spowoduje istotne ograniczenia biurokracji, administracji, które przynoszą oszczędności. Według szacunków rocznie ma to wynieść około 100 mln zł, a w ciągu 10 lat może dać ok. 1 mld zł.

Projektowane ustawy mają się przyczynić do powstania nowej formuły dbania o majątek Skarbu Państwa. Przepisy mają wprowadzić uprawnienie właścicielskie w stosunku do spółek Skarbu Państwa. Będzie to wykonywać Prezes Rady Ministrów. Rozporządzenie Rady Ministrów ma delegować to zarządzanie poszczególnym ministrom branżowym, którzy na podstawie uchwały Rady Ministrów, czy też delegowania przez Prezesa Rady Ministrów, będą zarządzać spółkami Skarbu Państwa.

Ponadto, nowe rozwiązania mają na celu uporządkowanie i wprowadzenie przejrzystych zasad polityki kadrowej organów nadzoru, organów zarządzających. Takim elementem przejrzystej polityki kadrowej będzie utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa. Rada będzie ciałem doradczym, zapewniającym szefowi rządu kompleksowe i profesjonalne wsparcie, jeśli chodzi o koordynację nadzoru właścicielskiego

Nowe regulacje przewidują także precyzyjne wskazanie, który organ administracji powinien gospodarować poszczególnymi składnikami mienia państwowego, zmianę modelu zbywania akcji i udziałów Skarbu Państwa, rezygnację z prywatyzacji bezpośredniej - projekt ustawy zbliża model zbywania akcji (udziałów) należących do Skarbu Państwa do standardów rynkowych.

Proponowane rozwiązania przyznają premierowi kompetencje do wykonywania praw z akcji i udziałów Skarbu Państwa. Przewidują one także uchylenie przepisów ustaw, które stanowiły podstawę do wykonywania uprawnień z akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa. W rozporządzeniu prezes Rady Ministrów będzie mógł upoważnić wskazane przez siebie organy, pełnomocnika rządu lub państwowe osoby prawne do wykonywania tych uprawnień.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)