Trwa ładowanie...
d3vrvma

Sejm skierował ustawę dot. otoczenia prawnego przedsiębiorców do prac w komisji

Warszawa, 16.11.2016 (ISBnews) - Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji.

Share
d3vrvma

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podczas posiedzenia sejmowego zobligował komisję nadzwyczajna do spraw deregulacji, aby ta przedstawiła opinię na temat projektu do 29 listopada br.

Podczas debaty sejmowej wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj uzasadniając projekt ustawy, zwrócił uwagę, że jest to część pakietu 100 zmian dla firm. "Pakiet 100 zmian dla firm składa się z kilku projektów. Wśród nich jest ta ustawa" - powiedział Haładyj.

Poseł Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej i Marek Jakubiak z Kukiz15 zwracali m.in. uwagę, że wiele zmian zaproponowanych w projekcie ustawy ma charakter kosmetyczny, choć sam kierunek jest dobry. Posłowie z Platformy Obywatelskiej wyrażali rozczarowanie propozycjami zmian, gdyż ich zdaniem nie są to bariery, których najbardziej usunięcia oczekują firmy.

d3vrvma

"Projekt jest jednym z elementów pakietu zmian. Jak sama nazwa ustawy mówi, usuwa pojedyncze bariery" - uzasadniał Haładyj.

"Celem projektowanej ustawy jest poprawa warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Realizacji tego celu służyć będzie redukcja niektórych obowiązków administracyjnych, doprecyzowanie zagadnień wywołujących wątpliwości interpretacyjne, zmiany wspierające rozwój przedsiębiorczości i podniesienie efektywności pracy, usprawnienie procesu inwestycyjnego oraz zmniejszenie uciążliwości kontroli działalności gospodarczej. Proponuje się zmiany m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych, w prawie budowlanym, prawie technicznym, prawie handlowym oraz finansowym i ochrony środowiska" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Według szacunków przedstawionych w uzasadnieniu projektu, oszczędności dla przedsiębiorców i obywateli wynikające z mniejszych obciążeń administracyjnych powinny wynieść ok. 230 mln zł w pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy.

(ISBnews)

d3vrvma

Podziel się opinią

Share
d3vrvma
d3vrvma